Ortaöğretim başarı puanı (Okul puanı) kaldırıldı mı? Sosyal Medyadaki Belge Gerçek mi?

YKS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla ortaya çıkan OBP (Ortaöğretim başarı puanı) bir kez daha gündeme geldi. TYT ve AYT gibi önemli sınavlara hazırlanan pek çok öğrenci okul puanı kaldırıldı mı sorusu sorulmaya başlandı. Yayımlanan bir belgede bundan böyle Ortaöğretim başarı puanının kaldırıldığı iddia edildi. Peki, Ortaöğretim başarı puanı kaldırıldı mı? OBP puanı ne demek, kalktı mı?
Takip et
Ortaöğretim başarı puanı (Okul puanı) kaldırıldı mı? Sosyal Medyadaki Belge Gerçek mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Daha iyi bir üniversitede eğitim görmek adına YKS sınavına giren adaylar için oldukça büyük bir öneme sahip olan Ortaöğretim başarı puanının, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kaldırıldığı iddia edildi. Bu konuda öğrenciler ve veliler araştırmalarına başladı.

Sosyal medya üzerinden yayılan iddiaların doğruluğunu araştıran kişilerin sayısı giderek artıyor. Korona virüs sebebiyle okulların yüz yüze devam edilememesi sebebiyle okul puanının kaldırılacağı konuşuluyor. Peki, okul puanı kaldırıldı mı? İşte, okul puanı kaldırıldı mı sorusunun detaylı cevabı…

Okul puanı kaldırıldı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 27 Şubat 2021 tarihinde yayımlandığı iddia edilen kararnamenin 16. maddesine göre; “Ortaöğretim sınavlarının tam olarak yapılamamasının eğitimde fırsat eşitliğine neden olduğu kaygısından Yükseköğretim sınavlarında geçerli olan Ortaöğretim başarı puanı sisteminin önümüzdeki sınav dönemlerinde kaldırılmasına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Sosyal medyada çıkan haberlerin yalan olduğu iddiaları yer aldı. Ortaöğretim başarı puanı olan OBP’nin kaldırılıp kaldırılmadığı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Belgelerin asılsız olduğu belirtildi.

Ortaöğretim başarı puanı (Okul puanı) kaldırıldı mı? Sosyal Medyadaki Belge Gerçek mi?Ortaöğretim başarı puanı (Okul puanı) kaldırıldı mı? Sosyal Medyadaki Belge Gerçek mi?

OBP puanı ne demek?

Üniversitelere yerleştirmede okul puanı olarak bilinen puana Ortaöğretim Başarı Puanı yani OBP deniyor. OBP’nin açılımı “Ortaöğretim Başarı Puanı” demektir. YKS sınav sonuçları içerisinde okul puanını da görebilecek olan öğrenciler, yerleştirme puanları ile tercihlerini buna göre gerçekleştiriliyordu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.