Ortalığı Karıştıran İddia: Spider-Man Marvel Sinema Evreni’nden Ayrıldı

Bir Sony çalışanının iddiasına göre Disney ve Sony arasında kar paylaşımı anlaşmazlığı yaşanıyor. Bu durum aralarındaki anlaşmayı bitirebilir ve Örümcek Adamı bir daha Marvel filmlerinde göremememize neden olabilir.

Kimliği belli olmayan bir Sony çalışanı, Disney ve Sony’nin kar paylaşımında anlaşamadıklarını söyledi. Eğer anlaşmazlık devam ederse, yeni Spider-Man filmleri Marvel Sinema Evreni’nde yer almayabilir. Yabancı basın kuruluşlarının iddialarına göre Marvel Başkanı Kevin Feige, Sony ile birlikte çalışmaktan vazgeçmiş durumda. Fakat durum böyle olmayabilir.

PAZARLIKTAN KALKILDIĞI İDDİASI

Medyada Kevin Feige’in masadan kalktığına yönelik haberler dolaşıyor olsa da, henüz hiçbir resmi bilgi bulunmuyor. Öte yandan Sony – Disney arasındaki pazarlığın halen devam ettiği resmi olarak biliniyor. Bu tarz haberlerin yayılması çoğu zaman hayranların tepki göstermesine neden oluyor ve tepkilerin sonucunda da pazarlıktaki fiyatlar değişebiliyor. Bunun en büyük örneklerinden birisi Captain America: Civil War filminde yaşanmıştı. Marvel hayranlarının Örümcek Adam’sız bir Captain America: Civil War filmi izlemek istememesi üzerine Marvel, Sony ile anlaşma yapmak durumunda kalmıştı. Spider-Man karakterini ilk kez Marvel evreninde görmemizi sağlayan film, o film olmuştu.

Ortalığı Karıştıran İddia: Spider-Man Marvel Sinema Evreni’nden Ayrıldı
Spider-Man karakterinin telif hakları Sony’nin elinde. Bilindiği üzere Marvel, Sony ile anlaşıp Spider-Man karakterini filmlerinde kullanabilmeye başlamıştı.

SPİDER-MAN, MARVEL’IN BAŞROLÜ OLMAYA BAŞLAMIŞTI

Öte yandan, Marvel Sinematik Evreni’ninin adeta başrolü olan ’Ironman’ son Avengers: Endgame filmiyle veda etmiş, yerine ise Spider-Man karakteri gelmişti. Sinemaseverler, Spider-Man’in bir anlamda yeni Ironman olacağından emin. Son filmlerle birlikte hikaye adeta, Spider-Man üzerine kurulmaya başlanmışken, Marvel’ın Spider-Man’den vazgeçmesi oldukça zor görülüyor. Bunun yanında Kevin Feige, daha geçtiğimiz günlerde çok yeni bir açıklama yapmış ve Örümcek Adam’ın ebedi düşmanlarından Norman Osborn’un yeni kötü adam olarak evrene giriş yapabileceğinden bahsetmişti. Tüm bunlar Marvel’ın Spider-Man’den vazgeçmesini olanaksız kılıyor.

Ortalığı Karıştıran İddia: Spider-Man Marvel Sinema Evreni’nden Ayrıldı
Yabancı bir forum sitesi üyesinin hazırladığı komik ve anlamlı görsel… Spider-Man Sony ve Disney’i bir arada tutmaya çalışıyor.

SONY İLE DİSNEY ARASINDAKİ ANLAŞMA NASILDI?

Disney, Sony’den Spider-Man’in haklarını geçici olarak kiralarken aralarında şöyle bir anlaşma yapılmıştı: Spider-Man filmlerinin yan ürünlerinden gelen bütün gelir Disney’in olacak. Disney, eğlence parklarında Spider-Man karakterini kullanabilecek ve bütün kar kendisinin olacak. Sony ise Spider-Man filmlerinden gelen gelirin yüzde 95’ine sahip olacak.

DİSNEY YÜZDE 5’TEN MEMNUN DEĞİL

Hal böyle olunca Disney’in Sony ile sert bir pazarlık sürecine girmesi oldukça mantıklı görünüyor. Çünkü filmlerden sadece yüzde 5 gelir elde etmek Disney’i mutlu etmiyor. Sony ise maddi olarak zor günler geçiriyor ve elindeki tek para kazandıran karakterden gelen karın azalmasını istemiyor. Dolayısıyla Spider-Man karakteri adına konuşmak gerekirse, birbirine muhtaç hale gelmiş iki şirket öyle ya da böyle anlaşmaz zorunda görünüyorlar. Eğer hiçbir şekilde anlaşamasalar bile hala daha Tom Holland ve Spider-Man karakterlerinin iki filmlik anlaşması Marvel’ın elinde bulunuyor. Yani, hiçbir anlaşma sağlanamasa bile en az iki Spider-Man filmini daha Marvel imzasıyla izleyebileceğiz.

Ortalığı Karıştıran İddia: Spider-Man Marvel Sinema Evreni’nden Ayrıldı
Tüm bu dedikodular ortalığı karıştırırken Tom Holland, Instagram sayfasından “Mahallede turluyorum” pozunu paylaştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı