Orman yangınları yerli ve milli köpükle sönüyor

Orman yangınlarında uçaklardan atılan kırmızı renkli köpüğü yerli ve milli olarak, muadillerinden daha verimli bir biçimde ürettiklerini belirten Özay İpek, dünyada yalnızca Amerika’da bir şirketin ürettiği köpüğü milli olanaklarla ürettiklerini belirtti.
Takip et
Orman yangınları yerli ve milli köpükle sönüyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Muğla’nın Marmaris ilçesinde devam eden orman yangınında uçaklardan atılan kırmızı renkli köpüğün yüzde 100 yerli ve milli olanaklarla Türk mühendislerinin ürettiği gün yüzüne çıktı. Marmaris’te devam eden yangına müdahale etmek için Ar-Ge araçlarıyla gönüllü olarak bölgeye geldiklerini belirten Neuvatec Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Özay İpek, dünyada yalnızca Amerika’da bir şirketin ürettiği köpüğü milli olanaklarla ürettiklerini belirtti.

Mevcutta kullanılan uçaklardaki köpüğün yanı sıra kara araçları için de ürün geliştirdiklerini belirten İpek, “Datça yolundaki yangın için orman gönüllüsü olarak mücadeleye katıldık. Şu an yangınlarda kullanılan geleneksel köpüğün biyolojik parçalanabilirliği olan, doğaya hiçbir zararı olmayan, soğutucu ve geciktirici özelliği olan bir köpük geliştirdik. Aynı zamanda doğada gübreye dönüşüyor” şeklinde konuştu.

Orman yangınları yerli ve milli köpükle sönüyor

Köpüğün kırmızı renkli olmasının sebebini de açıklayan İpek, “Hava araçlarında pilotun ve yer ekiplerinin ürünün atıldığı yeri görmesi için seçilen bir renk. Ürünün özelliği renginde değil. Hava araçlarının attığı suyun ciddi kısmı rüzgarın ve sıcaklığın etkisi buharlaşıyor ve belli bir miktar yere inebiliyor. Bizim ürünümüzün özelliği, bu suyu çok büyük oranda hacim kaybettirmeden bitki örtüsün üstüne indirmesi, tepe yangını dediğimiz yangını bastırması, soğutma ve geciktirme özelliğinin olması” diyerek konuştu.

“Doğada gübreye dönüşüyor”

Dünyada birçok ürünün yüzlerce muadilinin olduğunu söyleyen İpek, “Amerika’da bu ürünü yapan bir şirket var ama bizim ürünümüz bunun dışında farklı bir ürün. Yüzde 100 Türk madenlerinden geliştirilmiş yerli ürün. Türk mühendislerinin geliştirdiği bir ürün. Bu dönemlerde dış kaynaklı madenlere muhtaç olmamak, kendi madenlerimizden bu ürünleri geliştirmek stratejik olarak çok mühim. Bu ürün bırakın doğaya zararlı olmayı yararlı bile” diye ürünün doğada gübreye dönüştüğünü belirtti.

“Bu işi ticaret olarak göremiyoruz”

Orman yangınlarında hava araçlarının katkısının çok büyük olduğunu savunan İpek, “Tıpkı savaşta olduğu gibi karadan da müdahale etmek gerekiyor. O yüzden kara araçları için de ürünler geliştirdik. Biz şirket olarak yeşil vatanımızı korumak için elimizden geldiği kadar, Türk mühendislerinin geliştirdiği, Türk kaynaklarından yapılan hammaddelerle bir ürün geliştirerek yeşil vatanın korunmasına katkı temin etmek istiyoruz. Bu işi ticaret olarak göremiyoruz. Burada ürünümüzün başarısıyla gurur işitmek istiyoruz ama buna sevinmeye bile gönlümüz elvermiyor” şeklinde konuştu.

Orman yangınları yerli ve milli köpükle sönüyor

Savunma Sanayi Başkanlığı ile devamlı toplantılar yaptıklarını da anlatan İpek, “Bu alanda geliştirdiğimiz başka ürünlerimiz de var. Bu stratejik bir ürün. Yalnızca orman yangınlarında değil bir çok yerde kullanılabilecek bir ürün. Bizi çok heyecanlandıran Ar-Ge’lerimiz de var. Zaman içinde bunları da uygulamada göreceğiz” diyerek konuştu.

“Hiç korkmadan üretmeye devam edin”

Türk gençlerine de önerilerde bulunan İpek, “Türkler yapamaz denen her şeyi Türkler yapar. Geçmişte de yaptık, bugün de yapacağız. Bunu kendimize bir pay çıkarmak için demiyorum. Bu ülkenin gençleri deli gibi üretiyor. Çok yakında sayamayacağımız kadar patentler göreceğiz. Gençler damarlarında akan asil kanın farkına varsın. Hiç korkmadan üretmeye devam edin. Önlemek isteneceksiniz ama sizi destekleyeceklerin sayısı artık daha çok. Artık Türk gençliğini kimse tutamaz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.