adplus-dvertising

Orman yangınları için önlem! Anız yakana 155 bin lira ceza…

Tekirdağ Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre yaz aylarının başlamasıyla anız yangınlarının engellenmesi için çiftçilere uyarılarda bulunuldu. Artık anız yakanlara 155 bin lira ceza kesileceği bildirildi.
Takip et
Orman yangınları için önlem! Anız yakana 155 bin lira ceza…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tekirdağ Valiliği tarafından, yaz mevsiminin yaklaşması ve havaların ısınmaya başlaması neticesi yangınların engellenmesi için ‘İli Mülki Hudutları Dahilinde 2022 Senesi Anız Yangınlarının Engellenmesi ile İlgili Valilik Tebliği Tebliğ’ isimi altında açıklama yayınladı. Açıklamada, anız yakanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Yasası hükümleri çerçevesinde cezai işlem uygulanacak. Bu çerçevede anız yakanlara hakkında 24 bin TL ceza ve 131 bin 516 lira idari para cezası olmak üzere toplamda 155 bin TL’ye kadar para cezası verilebilecek. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Orman yangınları için önlem! Anız yakana 155 bin lira ceza…

“1- Bu tebliğin maksadı, tarımsal imalatın ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak, doğal denge içerisinde toprağın verimliliğinin sürdürülebilirliği için lüzumlu tedbirleri almak, hububat tarımında hasadı takiben toprağın yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak, anız yakılmasının engellenmesi için alınacak alternatif önlemler belirlemek, teknik elemanları ve çiftçileri eğitmek, öte yandan halkın anız yangınlarına karşı hassasiyet göstermesini sağlamaktır.

Madde 2- Bu tebliğ ilimiz mülki hudutları dâhilinde; anız yakılmasının engellenmesi konusunda yapılacak çalışmalar ve kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ile alakalı usul ve esasları kapsar. Yasal Dayanak:

Madde 3- a) 08.07.2011 tarih ve B.12.0.HKM.0.02.144/MEV-2008-236/88 sayılı Bakanlık Taşra Teşkilatı Görev Yönergesinin 8. maddesinin 2.bendinin, ‘d’ şıkkında ‘ürün kaybını ve ekolojik sisteme zarar verici faaliyetleri engelleyici işlemleri mevzuatı çerçevesinde yürütmek’ görevi İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün görevleri arasında açıklanmıştır. b) Cezai İşlemelerde yasal dayanaklar: 2872 Sayılı Çevre Yasası’ nun, Ek-1 Maddesinin (Ek: 26/4/2006 – 5491/23 md.) ‘c’ bendinde ‘Anız yakılması, çayır ve meraların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır. Fakat, ikinci ürün ekilen yörelerde Valiliklerce hazırlanan eylem planı çerçevesinde ve Valiliklerin sorumluluğunda kontrollü anız yakmaya izin verilebilir’ açıklamasına göre ‘ikinci ürün ekilişi yapılan illerde, Valilik Makamının izni ile kontrollü anız yakmaya izin verilebilir’ hükmü ilimizde uygulanmayacak ve kontrollü anız yakılması dahil asla anız yakılmasına müsaade edilmeyecektir. Anız yakanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Yasası hükümleri çerçevesinde cezai işlem uygulanacaktır.”

Orman yangınları için önlem! Anız yakana 155 bin lira ceza…
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.