Orman yangınları dünya çapında arı popülasyonunu etkiledi! Kovanlar yandı…

Küresel iklim değişikliğinin etkisi altında olan Türkiye’de de arıcılık büyük zarar görürken, İtalya’nın Sardinya Adası’nda çıkan orman yangınları, 500 arı kovanı ile 30 milyon arıya zarar vermesi neticesi arıcılara büyük darbe vurdu.
Takip et
Orman yangınları dünya çapında arı popülasyonunu etkiledi! Kovanlar yandı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İtalya’nın Sardunya Adası’nda giderek yayılmaya devam eden orman yangınları, arıcılara büyük darbe vurdu. Sardunyalı arıcılar tarafından yapılan açıklamalarda, orman yangınlarının 500 arı kovanına ve 30 milyon arıya ciddi zarar verdiği ifade ediliyor.

Yabani arılara ek olarak bölgede yetiştirilen arıların, adanın ve bütün Avrupa’nın biyolojik çeşitliliği ve tarımı için önem arz ettiğini söyleyen İtalyan çevreci derneği Legambiente Sardegna’nın Başkanı Annalisa Columbu yaptığı açıklamada, “Avrupa’daki gıda bitkilerinin polenleşmesinin yüzde 76’sından arıların sorumlu olduğunu biliyoruz. Eğer bu vaziyet, bu çok mühim böceklerin varlığı ile desteklenmezse, bu şekilde bir yangının ne anlama gelebileceğini hayal edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KRALİÇEYİ KURTAR’ KAMPANYASI

Başkan Columbu, yangının sonrasında büyük darbe alan arıcılara yardım etmek için “Kraliçeyi Kurtar” isimli bir bağış toplama kampanyasının başlatıldığını da aktardı. Kampanyanın, bölgedeki arı popülasyonunu arttırmaya yardımcı olmasının planlandığını aktaran Columbu, “Kampanyaya katılanlar 10 Euro ile 3 bin arı bağışlıyor, 80 euro ile ise 24 bin arı ev bulacak” şeklinde konuştu.

Öte Yandan Sardunya bölgesel yönetimi tarafından, çiftçilerin ve arı yetiştiricilerinin zararının karşılanması için hasarın sayımının yapılmasını talep etti.

İTALYA’DA 2021 SENESINDE 356 YANGIN

EFFIS’in 2021 senesi verilerine göre şu ana kadar İtalya’da 356 orman yangını çıktığı ve 83 bin 103 hektar alanın yandığı söylenmişti. EFFIS’in Pazar günkü verilerine göre İtalya’da orman yangını sayısı 298 iken, 76 bin 388 hektar alan kül olmuştu. İtalya’da son 4 gün içinde 6 bin 715 hektar alan yanarken, uydu görüntülerine göre ülkede en fazla Sardinya ve Sicilya Adaları’nda orman yangının büyük ölçüde devam ettiği söylenmişti.

Öte yandan orman yangının adada aralarında, zeytinlikler, üzüm bağları ve çiftlikler de dahil olmak üzere ortalama 20 bin hektarlık alan kül oldu. Sardunya’da yer verilen Cagliari şehri Ziraat Mühendisleri Derneği tarafından yapılan tahminlerde, yangın sebebiyle kayıpların 1 milyar Euro’ya ulaşabileceği ifade edildi. Agronomistler ve çevreciler ise, yangının tahrip ettiği ormanlık alanları tekrardan inşa etmenin en az 15 sene alacağına inanıyor.

Bilim insanları arıların yokluğunda dünyadaki canlı türlerinin büyük bölümünün yok olacağı uyarısında bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.