Orhan Pamuk’tan Ayasofya tepkisi: Artık seküler değiliz

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılmasına tepki gösterdi. Seküler ne demek?

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Ayasofya’nın müze statüsünün kaldırılarak camiye dönüştürülmesini eleştirdi. Orhan Pamuk, Türkiye’de karara laiklik açısından karşı çıkanların seslerinin duyulmadığını söyledi. BBC News’a konuşan Pamuk, “Benim gibi buna karşı çıkan ama sesleri duyulmayan milyonlarca laik Türk var” dedi. Orhan Pamuk, “(Ayasofya’yı) yeniden camiye dönüştürmek ne yazık ki, dünyanın geri kalanına ‘Biz artık laik değiliz’ demek anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Pamuk, bu adımın birçok Türkiyelinin ‘laik bir Müslüman ulus olmaktan duyduğu gururu ellerinden aldığını’ söyledi.

Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılması tartışmaları bugün Danıştay ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen kararlarla sona erdi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesine yönelik karara imza attı. Yapılan düzenlemenin ardından yazar Orhan Pamuk, kararı “Ayasofya’yı yeniden camiye çevirmek dünyanın geri kalanına artık seküler değiliz demektir” sözleriyle değerlendirdi.

SEKÜLER NE DEMEK?

Türk Dil Kurumu’na göre seküler kelimesinin iki farklı anlamı bulunmaktadır. Bunlardan biri ‘yüz yıllık, yüz yıl içerisinde bir kez olan’ şeklinde yer almaktadır. İkincisi ise ‘laik hayata ait, dinden bağımsız’ tabiri üzerinden ele alınmış durumdadır.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı