Orhan Gencebay’dan şok itiraf: Türk müziğini bozuyorsun diye idamımı istediler!

Meşhur şarkıcı Orhan Gencebay, TRT’de yasaklı olduğu günlerle alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gencebay, “1973’te ‘Türk müziğini bozuyorsun’ diyerek idamımı bile isteyenler oldu” şeklinde konuştu.
Takip et
Orhan Gencebay’dan şok itiraf: Türk müziğini bozuyorsun diye idamımı istediler!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sanatçı Orhan Gencebay, bir dönem müzik tarzı sebebiyle kendisini dışlayanlar olduğunu açıkladı. Sabah yazarı Tuba Kalçık’a konuşan Gencebay, “Özgün çalışmalarımla değerlerimizi evrensellik boyutuna taşımaya çalıştığım için dışlandım” şeklinde konuştu.

TRT’NİN ‘YERLİ VE MİLLİ DEĞERLER KRİTERLERİNE’ BAĞLI DEĞİLDİM”

Orhan Gencebay, “Neden senelerce TRT’de yasaklıydınız?” sorusuna .TRT’nin yakın zamana kadar koymuş olduğu ‘yerli ve milli değerler kriterlerine’ bağlı değildim. Çünkü bunlar hem yeterli değildi, hem yanlıştı. Ben yerli ve milli değerlerimizi bilen biri olarak, müziğimde çalışmalarımı serbestçe yapıyordum. Dolayısıyla farklı bir çalışma ortaya koydum. Ama bunu o dönem TRT’nin içindeki ve dışındaki ilgililer ve yöneticiler anlayamadı ama halk anladı ve çok büyük alaka gösterdi müziğime. Bu alaka oldukça az insana nasip olmuştur, bu da bana gurur verdi. Ben ne yaptıysam kendi değerlerimizi evrensellik boyutuna taşımaya çalışarak yaptım” cevabını verdi.

Orhan Gencebay’dan şok itiraf: Türk müziğini bozuyorsun diye idamımı istediler!

“Müziğimiz radyodan bile yasaklandı” diyen usta sanatçı sözlerine şu şekilde devam etti:

“Batı yanlısı olanlar o dönem çok baskındı. O senelerde müziğimiz için yapılması gerekenler yapılamadığı için müziğimiz hak ettiği değeri göremedi ve gelişemedi. Her toplum kendi ürettiği değerleri koruyarak evrensel zenginliğe katkıda bulunmalı. Ama bunu kendi kimliğimizi koruyarak ve geliştirerek yapmalıyız yoksa asimile oluruz. Kalıplaşmış fikirler müziğimizde gelişmeyi önledi. İşte ben buna isyan ettim. Ortaya koyduğum özgün çalışmalarımdan dolayı müzik dünyasında beni dışlayanlar da oldu. Hatta 1973 senesinde bir panelde “Türk müziğini bozuyorsun” diyerek idamımı bile isteyenler oldu. Ben de “Müziğimizi ben değil, bozsa bozsa Batı müziği bozmuştur, esas sizin bu geri kalmış fikirlerinizin idam edilmesi lazım” dedim. Çok haksız bir suçlamaydı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.