Oreo helal mi haram mı? Resmi açıklama ile kafadaki şüphe son buldu

2013 yılından itibaren ülkemizde satışı başlayan ve tüketimi günden güne artan Oreo helal mi sorusuyla gündemdeki yerini aldı. Sosyal medyada sıkça gündeme gelen konu başlıklarından birisi de Oreo helal mi sorusu. Peki, Oreo helal mi? Türkiye'de satılan oreo yenebilir mi helal mi, domuz katkısı var mı? Oreo bisküvinin helal onayının olmadığı iddiası resmi açıklama haberimizde...
Takip et
Oreo helal mi haram mı? Resmi açıklama ile kafadaki şüphe son buldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sosyal medyada sık sık gündem olan konulardan birisi de, ülkemizde neredeyse her süpermarkette satışı bulunan Oreo bisküvilerinin helal onayının olup olmadığı. Oreo’nun helal onaylı olmadığı iddia ediliyor. Yine Oreo web sitesinin ‘Sıkça Sorular Sorular‘ sayfasında yer alan bilgilere göre, Oreo’yu Yahudilerin tüketmesinin de uygun olmadığı söyleniyor.

Oreo Bisküvinin Helal Onayının Olmadığı İddiası

Sosyal medyada sıklıkla gündeme gelen konulardan biri de, Oreo bisküvinin helal onayı alıp almadığı. Söz konusu paylaşımlarda yer alan, Oreo bisküvinin helal onayı olmadığı iddiası doğrudur.

Oreo resmi web sitesinin “Sıkça Sorulan Sorular” (Faqs– Frequently Asked Questions) sayfasında, Oreo’nun helal onaylı olmadığı ifade ediliyor.

Web sitesinin “Sıkça Sorulan Sorular” sayfasında ayrıca, Oreo’nun “koşer(kosher)” onaylı olmadığı da belirtiliyor. Koşer, Yahudiliğe göre; yenilmesi ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan helal ürünlerdir.

Oreo helal mi haram mı? Resmi açıklama ile kafadaki şüphe son buldu

2013 yılında Türkiye gıda sektörüne giriş yapan 100 yıllık bisküvi markası Oreo, bugünlerde helal olup olmadığı konusuyla gündeme geliyor. 74 ülkede satışı olan bisküvinin haram olduğunu düşünen müşteriler bu soruyu Oreo yetkililerine sordu. Yetkilerden gelen cevap ise net; Oreo bisküviler helal değil.

Oreo UK internet sitesi sık sorulan sorular sayfasında – https://www.oreo.co.uk/faq – Oreo helal mi sorusuna Oreo helal sertifikasına sahip değildir denilerek cevap verilmişti. Kavramı sertifika özelliğini kastederek açıklamanın belki o ülke için bir mantığı olabilir. Sonuçta helal kavramı mezheplere hatta cemaatlere göre bile farklılık gösteriyor.  Hem dünyadan hem Türkiye’den internet sitelerine genel olarak baktığımda hep bu cevap kaynak gösterilerek yenmemesi gerektiği, helal olmadığı yazılmıştı.

Sosyal medyada sık sık gündeme gelen Oreo bisküvileri helal mi? sorusuna 100 yıllık bisküvi markası resmi twitter üzerinden yanıt verdi.

Oreo sosyal medya hesaplarında bu durumun yanlış yerlere gittiğini anlayınca daha net cevap vermeye başladı. Artık ülke ismi vererek bu sorulara açıklık getirdi.

Suraya Ahmet isimli kullanıcı twitter üzerinden “Oreo bisküvileri helal mi? ” sorusuna üzerine “Oreo bisküvileri’nin ABD ve Kanada’da helal sertifikası yok” yanıtı verildi.

Oreo helal mi haram mı? Resmi açıklama ile kafadaki şüphe son buldu

Türkiye’de satılan Oreo Bisküviler helal mi haram mı?

Fakat bu bilgilerin hiçbir doğruluğu bulunmuyor. Çünkü Oreo üreticilerin resmi açıklamaları, ‘’ Oreo ürünlerimizin içeriği Müslüman tüketimine uygundur, Ürünlerimizde kullanılan tüm hammaddelerin Türk Gıda Kodeksi’ne uygunluğu titizlikle kontrol edilmektedir. Ürünlerimizde domuz ve domuz kökenli hiçbir ürün kullanılmamakta, alkol ve alkol türevleri ürünlerimize ilave edilmemektedir. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Tebliği çerçevesinde, domuzdan elde edilen herhangi bir madde içeren veya alkol ve alkol türevlerini içeren ürünler için, bu ürünlerin etiketi üzerinde bu maddeleri içerdiğine dair ifadelerin verilmesi zorunlu tutulmaktadır. Helal sertifikası ise Türk Gıda Kodeksi’ne göre yasal bir zorunluluk değildir.’’ şeklinde.

İşin özü bu konuyu daha fazla bulandırmaya gerek yok. Her ülkede ürünlerin üretilmesinde farklılık gösterdiği gibi bisküvi için de bu söz konusu. Türkiye’de üretilen Oreo ürünlerinin helal olduğu resmi dilden açıklandı.

Türkiye’deki şirketleri Mondelez Türkiye ofisinin e-posta adreslerine – mondelezturkey@mdlz.com – bu soru sorulunca gelen cevap aşağıda:

Oreo helal mi haram mı? Resmi açıklama ile kafadaki şüphe son buldu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.