Ordu’da fındık fiyatlarına rekor zam! Kilosu 28,5 lira

Ordu'da fındığın kilogram fiyatı 28,5 liraya kadar çıktı. Fındığın ilk kez gördüğü bu rakamla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan, bu fiyatın çok daha önceden uygulanması gerektiğini bildirdi.
Takip et
Ordu’da fındık fiyatlarına rekor zam! Kilosu 28,5 lira
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Toprak Mahsulleri Ofisi 1 Eylül tarihinden itibaren fındık alımlarına başladı. TMO, Giresun kalite 50 randıman kabuklu fındığın kilogramını 27, levant kalite fındığın kilogramını ise 26,5 liradan alarak, serbest piyasadaki fiyatların düşmesinin önüne geçti.

Üreticilerin büyük bir kısmı, serbest piyasada 24 lira bandında seyreden fiyatlara mahsullerini vermek yerine TMO’yu tercih etti.

Son günlerde ise serbest piyasada fındık fiyatları 28,5 liraya kadar ulaştı, üreticiler ise fındıklarının büyük bir kısmını fiyatlar yükselmeden önce pazara indirdi.

“SERBEST PİYASA GEÇ KALDI”

Son günlerde doların çıkması ile beraber fındık fiyatlarının da yükselişe geçtiğini ve serbest piyasada fındık fiyatlarının, TMO’nun alım fiyatından daha yüksek olduğuna değinen Soydan, “Şu anda 28-29 lira bandına kadar geldi. İhtiyacı olan ve mahsullerini TMO’ya vermeyen üreticilerimiz 23-24 lira bandında ürünlerini sattı. Hasattan sonra özellikle eylül ve ekim aylarında piyasaya mühim ölçüde fındık iner. Bu sebeple serbest piyasaya vermek mecburiyetinde kaldı. Şu an bakıldığında ise fındık fiyatları serbest piyasada yükseldi ama bu geç kalan bir yükselme. Çünkü biz bu fiyatları hasattan sonra bekliyorduk, o zaman üreticilerimizin lehine olacaktı. Dolara endekslendiğinde ise fındık fiyatı doların da gerisinde kalmış oldu ama şu anda fiyatlar hasat sezonunda beklediğimiz fiyatlara ulaştı ancak üreticinin de elinde fındık kalmadı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.