adplus-dvertising

Onun oyuncakları protez bacakları

11 Haziran 2022, 14:38 tarihinde eklendi
Antalya’da 13 günlükken sol bacağı kesilen ve alüminyum doğrama ustası babasının evin tavanına 150 lira maliyetle kurduğu düzenekle yürümeyi öğrenen Özge (8), doğumundan bu yana 8 seneye 5 protez sığdırdı.
Takip et
Onun oyuncakları protez bacakları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Oyuncak bebeğe sarılır gibi kucağına aldığı protezlerine sarılan Özge, “Onlar benim bacaklarım” şeklinde konuştu.

Kepez ilçesinde yaşayan alüminyum doğrama ustası Ali İhsan Yıldırım (41) ve eşi İlknur Yıldırım’ın (37) ‘Özge’ adındaki bebekleri 1 Ocak 2013 tarihinde 6,5 aylık olarak dünyaya geldi. İddiaya göre, özel bir hastanede kuvözde bacağına takılan kateter sebebiyle sol bacağını diz kapağından kaybeden 7 yaşındaki Özge Yıldırım, babasının evin tavanına 150 TL harcayarak kurduğu düzenekle yürümeye başladı. Makara sistemiyle evde yürümeye çalışırken gündeme gelen küçük Özge için daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi devreye girerek küçük kızın fizik tedavi ve protez ihtiyaçlarını karşıladı. İstanbul’da ortalama 20 gün süren çalışmalar sonunda Özge yeni proteziyle taburcu oldu. Antalya’da kullandığı protezden daha gelişmiş niteliklere sahip proteziyle alıştırma yürüyüşleri yapan Özge yalnız başına yürüyüp merdivenleri de çıkabilir hale geldi.

Onun oyuncakları protez bacakları

Doğrama atölyesinde baba, kızının hayalleri için uğraştı

Daha önce kızının koşabilmesi için bir arkadaşından hediye olarak aldığı protez parçalarını tamir ederek koşması için çabalayan Yıldırım, doğrama atölyesine kızıyla beraber gelip parçaları birleştirdi. Kızının bacak ölçüsünü alan Yıldırım, proteze koşmayı kolaylaştıracak yay eklentisi gibi ek parçalar da ekleyip kullanılabilir hale getirdi. Esnek yapısıyla dikkat çeken protezi kızının bacağına takan Yıldırım, sonrasında ilk test yürüyüşünü kızıyla beraber sokakta gerçekleştirdi. Baba ile kızı koşma hayalleri kurarken ilerleyen zaman ve Özge’nin boyunun uzaması protezin değişme ihtiyacını doğurdu.

Onun oyuncakları protez bacakları

İHA’nın haberi ses getirdi

İhlas Haber Ajansı’nın 14 Haziran 2020 tarihinde Özge’nin koşmak istediğine yönelik haber sonrası aileye vatandaşlar ve adını açıklamak istemeyen özel bir dernek maddi yardımda bulundu. Baba Yıldırım, yardımlar sonrası alınan ve ortalama 50 bin lira maliyeti bulan yeni protezi alarak uyum süreci için İstanbul’a gitti. Fatih’te özel bir protez merkezinde yeni protezi takılan Özge, 3 hafta sürecek uyum sürecinde uzmanlarla beraber yürüme eğitimi aldı.

Onun oyuncakları protez bacakları

“Onlar benim bacaklarım”

İlk yaşına girmesinden bu yana 8 seneye 5 protez bacak sığdıran Özge, boyunun uzaması ve kilosunun artmasıyla yeni protezinde de zorlanmaya başladı. 5 protez bacağı da oyuncak bebek gibi kucaklayan Özge, “Onlar benim bacaklarım” şeklinde konuştu.

Onun oyuncakları protez bacakları

Onun oyuncakları protez bacakları

“Yaşı büyüdükçe protezi değişmek mecburiyetinde kalıyor”

Baba Ali İhsan Yıldırım, kızının büyüdükçe protezlerinin değişmek mecburiyetinde kaldığını söyleyerek, bir protez bacağı 1 ya da en fazla 1,5 sene kullanabildiğini belirtti. Vatandaşların ve derneklerin desteğiyle protezleri yenileyebildiğini aktaran Yıldırım, “Bizde aralarına destek koyuyoruz yani protezi büyük yapıyoruz aradaki destekleri çıkartıp daha çok kullanmasını sağlıyoruz. Özgenin yaşamı proteze bağlı çünkü onun yürümesi ona bağlı olduğu için özge, oyuncaklarından çok beneklerinden çok protezini daha fazla seviyor. Özge’ye yürümeyi, koşmayı öğrettik. Özge diğer çocuklardan farklı yani onlar gibi daha rahat koşup, oynayamıyor diğer çocukların yanında dolaşamıyor. Geçen gün düştü çenesinin altında morarma oldu yani çekiniyoruz, korkuyoruz” şeklinde konuştu.
Kendisini en çok zorlayan problemin, ‘Baba koşmak istiyorum’ sözü olduğunu anlatan Yıldırım, babalık görevini en iyi biçimde yaparak o duyguyu da kızına yaşatacağını sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.