adplus-dvertising

Onlarca kişinin öldüğü sel felaketinin üzerinden 1 yıl geçti ama acılar ilk günkü gibi taze

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen sel felaketinin yıldönümünde, vatandaşlar yaşadıklarını anlattı. Vatandaşlar, selde yaşadıkları korkuyu ve yaşamını yitiren yakınlarının acısını unutamadıklarını belirtti.
Takip et
Onlarca kişinin öldüğü sel felaketinin üzerinden 1 yıl geçti ama acılar ilk günkü gibi taze
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Batı Karadeniz’de, 11 Ağustos 2021 tarihinde yaşanan sel felaketinin en ağır biçimde hissedildiği Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 65 kişi yaşımını yitirirken, kaybolan 8 kişi ise yapılan bütün çabalara karşın bulunamadı. Onlarca binanın yıkıldığı ilçede yaraların sarılması için çalışmalar devam ederken, 1 sene sonra vatandaşlar sel felaketinde yaşadıklarını anlattı.1 sene geçmesine karşın sel anında yaşadıkları korkuyu ve kaybettikleri yakınlarının acısını atlatamadıklarını belirten vatandaşlar, 27 Haziran tarihinde meydana gelen ikinci sel afetinde aynı korkuyu yaşadıklarını belirtti. İlçede AFAD tarafından kurulan konteyner evlerde yaşayan bazı vatandaşlar ise selden korktukları için evlerine gitmekten korktuklarını ve konteynerde yaşadıklarını ifade etti.

Onlarca kişinin öldüğü sel felaketinin üzerinden 1 yıl geçti ama acılar ilk günkü gibi taze

“Adeta kıyamet koptu”

İlçede kurulan konteynerlerden birinde yaşayan Emine Çelikel, “Sel anında evdeydim. Telefonla kızımla konuşuyordum. O anları unutmuş değilim, hala yaşıyor gibiyim. O an itfaiye araçlarından, polis araçlarından anonslar yapılıyordu. Sonra baktım, yukarda çok yüksek sel gelmeye başladı. Adeta kıyamet koptu. Otomobilleri alıp götürdü. O anda ben kendimi kaybettim. Sonra evlerimizin girişi doldu, ben dışarı kaçtım. Kızıma, ‘Bengü Bozkurt gitti, sel geldi, biz gittik’ demiştim. O anların korkusu hala içimizde. Daha sonra bir iki defa gene sel oldu. Bu nedenle konteynerde kalıyoruz. Evimiz tamir oldu ama bu korkuyla eve gitmeye korkuyorum. Aynı şey olur diyerek çok korkuyorum. Tanıdıklarımızdan yaşamını kaybedenler oldu. Allah onlara da rahmet eylesin. Çok üzüldük. Bozkurt’ta villa da yapılsa rahat bir biçimde yaşayamam” şeklinde konuştu.

Onlarca kişinin öldüğü sel felaketinin üzerinden 1 yıl geçti ama acılar ilk günkü gibi taze

“Her geçen gün korkuyoruz”

Selin meydana geldiği gün yaşadıklarını anlatan Zübeyde Kuş ise son anda ölümden kurtulduğunu söyleyerek, “Ortalıkta bir çığıltı vardı. Vaziyeti sormak için bir yakınımızı aradık. Sel olduğunu belirtti. Kaçarken ayağım merdivene takıldı. Eve giren suların beni itelemesi ile kurtuldum. Dişim kırıldı, kulağım patladı, sol ayağım bilekten çıkmış. Bu Şekilde vaziyetler yaşadık. Atlatamıyorum. Su bir kadını götürdü, çığıltılarını duyduk ama kurtaramadık. Yakınlarımız yaşamını yitirdi. Kurtaramadık. Bu sene da aynı sel oldu. Her geçen gün korkuyoruz. Biz bakımevi gibi bir şey yapılmasını da istiyoruz. Çünkü burada genelde yaşlı insanlar var” diyerek konuştu.

“Biz büyüklerimizden bu şekilde bir şey işitmemiştik”

Meydana Gelen sel aklına geldiğinde korktuğunu söyleyen Havva Menteş ise, “Sel günü torunlarıma bakıyordum. Oğlumun evindeydik. Sonra sel geldiğini öğrenince alt kattaki komşuma haber verdim. Onlar da yukarı çıktı. Çıkar çıkmaz sel kapıdan içeri girdi. Üst kata çıktık, baktık sel de merdivenden çıkıyor. Bir üst kata çıktık. İnsan hatırlayınca çok korkuyor. Bu Şekilde bir şey göremezsin. Biz büyüklerimizden bu şekilde bir şey işitmemiştik” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.