Önce Ankara sonra İzmir’de ekmeğe zam geldi

Sofraların vazgeçilmezi ekmek de ekonomik sıkıntılardan payına düşeni aldı. Önce Ankara ardından da İzmir’de ekmeğe zam geldi. İstanbul, fırıncılar odası da zam için kolları sıvadı.


Önce Ankara sonra İzmir’de ekmeğe zam geldi

2018 yılının Eylül ayında ekmeğe yapılan zam kısa bir süre sonra geri çekilmişti. 1 liradan satılan ekmeğin fiyatı 1,25 liraya çıkartılmıştı. Yapılan müdahalelerle ekmeğin fiyatı tekrar 1 liraya geri çekildi. Fakat artan maliyetlere daha fazla dayanamayan fırıncılar tekrar ekmeğe zam yaptılar. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da 1 liraya satılan 200 gram ekmek 1,25 liraya, 350 gram ekmek ise 1,5 liraya yükseltildi. İzmir’de ise bu günden itibaren 200 gr ekmek 1,25 liradan, 250 gr ekmek de 1,5 liradan satışa sunulacak. Açıklama yapan İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Necdet Durmuş, İzmir’de satılacak olan 300 gr ramazan pidesinin fiyatını da 2,5 lira olarak belirlediklerini ifade etti.

1 ÇUVAL UNA 25 LİRA ZAM GELDİ

İzmir’de ekmeğe en son iki yıl önce zam yapıldığını ifade eden Durmuş, “O zamanlar bir çuval un 70 liradan satılıyordu. Günümüze kadar bir çuval una % 36 zam yapılmış ve bir çuval un 95 liradan satılıyor. Kullanılan mayanın kilosunu 3.47 liradan 5.8 liraya yükselerek % 67 zam yapıldığını belirtti. Durmuş masraflarının bu kadarla sınırlı olmadığını, işçiliğin % 46, elektriğin % 18.5, suyun % 45, motorinde % 80 arttığının altını çizdi. Durmuş, bu şartlarda ekmek fiyatlarının yeniden düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

FIRINCILAR TOPLANMA KARARI ALDI

İki büyük şehir olan Ankara ve İzmir’den sonra İstanbul’da da ekmek fiyatlarına zam bekleniyor. Artan maliyetler ve sürekli gelen zamlarla birlikte İstanbul fırıncıları da, ekmek fiyatlarının güncellenmesini talep ediyor. İstanbul’daki fırıncılar, yeni ekmek fiyatlarını belirlemek için toplantılar düzenliyor. İstanbul’da 200 gram ekmek 1,25 lira, 300 gram ekmek de 1,5 liradan satılıyor.

Yazar: Samet Yeniyar

Samet Yeniyar
Diyarbakır'da yerel bir gazetede meslek hayatına atılan Samet Yeniyar, 1984 doğumludur. Yeniyar, Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra iş hayatında hızlı bir yükseliş göstererek kısa süre içerisinde ulusal haber sitelerinde görev almayı başarmıştır. Yeniyar, özelikle ekonomi alanında ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.