Omicron varyantından en çok aşısızlar etkilenecek!

Prof. Dr. Yeşim Taşova, Güney Afrika’da ortaya çıkan ‘Omicron’ isimi verilen yeni varyantın daha hızlı yayılacağını ve özellikle aşı yaptırmayanları olumsuz etkileyeceğini belirtti.
Takip et
Omicron varyantından en çok aşısızlar etkilenecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı

Taşova, “32 adet mutasyonu barındıran ‘Omicron’ varyantı, ‘Delta’ gibi tüm dünyada yayılacak, ülkemize de gelecek. Tek çare, bütün dünyanın hızla aşılanmasıdır” şeklinde konuştu.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, ‘Omicron’ varyantı ile alakalı konuştu. Varyantın 32 mutasyon barındırdığını söyleyen Prof. Dr. Taşova, bu sebeple hem dünyada hem de Türkiye’de hızlı yayılacağını söyledi.

Bu varyanta karşı zengin ülkelerin yeni strateji geliştirmesi gerektiğini kaydeden Taşova, “Tekrar yatak sayılarımızı gözden geçirerek, yoğun bakım sayılarımızı artırma yoluna gidiyoruz. Bu bir salgın, bu da afet demektir. Afette de elimizdeki tek silah; aşıdır. Bu yalnızca Türkiye ile İngiltere’nin aşılanması ile olmaz. Bir varyant daha çıktı ve çıkmaya devam edecek. Varyantlar her zaman var zaten fakat 32 adet mutasyonu barındıran bu son varyant ‘Omicron’, Afrika’dan çıktı. Aşının en az olduğu yer. Özellikle zengin ülkelerin aşılama yönünde bir strateji geliştirmesi gerekiyor çünkü bir sonraki varyant çok daha tehlikeli olabilir” diyerek konuştu.

‘AŞI ETKİ EDİYOR, 3’ÜNCÜ DOZ ÖNERİLİYOR’

‘Omicron’ varyantının içinde barındırdığı mutasyonlar sebebiyle çok hızlı yayıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Taşova, “Muhtemelen ülkemize de gelecek ve ‘Delta’ gibi bu varyant da tüm dünyada yaygın olacaktır. Verilerin birikmesi gerekiyor ama şu an elimizdeki bilgilere göre çok ağır seyretmiyor. Belirtiler aynı, değişen bir şey yok. Önemlisi olan noktası; daha hızlı yayılıyor. Bu sebeple aşısızlar ya da antikor seviyesi düşenler, bundan daha çok etkilenecektir. ‘Omicron’ varyantına aşılar etki ediyor. Pfizer aşısında 3’üncü doz olunursa daha koruyucu olacağına yönelik açıklama yaptı. Bunlar sevindirici, artı taraflar ama bir dahaki varyantın içine girecek mutasyonla daha ağır olup olmayacağı yönünde bir garantimiz yok. O yüzden yalnızca kentimiz, ülkemiz değil tüm dünyanın hızlıca immün hale gelmesi, aşılanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘DOZ KUVVETLENDİRMESİ YAPMAK ZORUNDAYIZ’

Bu varyanta karşı korunmak için yapılması gerekenleri sıralayan Prof. Dr. Taşova, “Türkiye genelindeki aşılama oranı biraz daha artmalı ve daha hızlı aşılanmak gerek çünkü artık aşı olanların da rapel aşıları gelecek. Bir doz kuvvetlendirmesi de yapmak zorundayız. Aşısız kişiler ne kadar fazla olursa virüs o kadar fazla miktarda ortada dolaşacak ve farklı varyantların gelme ihtimali da artacaktır. Tabi bu ihtimalin içinde daha ağır seyreden hastalık olma olasılığı de olacaktır. Hiç kimseyi tehlikeye atmamak için herkesin aşılanması gerek. Öte Yandan maske, mesafe ve hijyen kurallarına yönelik mühim oranda bir gevşeme var. İnsanlar bıkmış olabilir fakat pandemi devam ediyor. Bu yaşamın bir gerçeği. Daha çok kolonya kullanıp, daha fazla ellerimizi yıkayalım. Sık dokunulan alanları temizleyelim. Bulunduğumuz ortamı havalandıralım. Başından beri söylediğimiz bu uyarılara tekrar sıkı sıkıya bağlanmalıyız” diyerek konuştu.

‘ÇOCUKLAR DAHA UYUMLU’

Yeni varyantın çocukları etkileyip etkilemeyeceği ile alakalı Taşova, “‘Omicron’da yüzde 10 kadar, olgunun çocuklarda olduğu belirtiliyor. Çocuklar belirtisiz geçirebiliyor ama virüsü yayabilirler. Eğer toplum bağışıklığı istiyorsak, yüzde 70-80 bağışıklık kazansın, diyoruz. Buna çocuklar da dahil. Çocuklara lüzumlu hijyen ortamı sağlandığında çok da güzel maskelerini de takıyorlar, ellerini de yıkıyorlar. Gördüğüm kadarıyla çocuklar erişkinlerden daha uyumlular. Çok kalabalık sınıfların olmaması, el dezenfektanlarının sınıf ve okul koridorları gibi lüzumlu her yerde olması, sınıfların yeterince temizlenmesi ve havalandırılması gibi birtakım olanaklar sağlandığında yüz yüze eğitimin önünde de bir engel yok” şeklinde konuştu.

Pandeminin devam edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Taşova, “Pandemide 2022’yi de göreceğiz. Belki 2022’nin sonuna doğru ama tüm bunları tespit edecek unsur toplumun hatta bütün dünyanın bağışıklanmış olmasıdır. Aşılanma oranı düşük olursa yeni çıkacak olan varyant bizim aşıları da boşa çıkarabilir. En büyük korkumuz o. Daha ağır seyreden bir hale dönebilir ya da virüs bu mutasyonlarla kendini tamamen yok edebilir. Daha hafif bir forma dönüşebilir. Önümüzdeki sene da tedbirleri almaya devam etmemiz gerekiyor. Ölüm oranlarının azaltılması için de aşı olunması gerektiğini tekrar vurguluyorum” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.