adplus-dvertising

Omicron varyantı İngiltere’ye sıçradı

Koronavirüsün endişe verici yeni varyantı Omicron İngiltere’de de belirlendi. Sağlık Bakanı Sajid Javid, Cehlmsford ve Nottingham’da iki vakaya rastlandığını açıkladı.
Takip et
Omicron varyantı İngiltere’ye sıçradı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Javid iki kişinin de aileleriyle beraber evlerinde karantinada olduğunu, filyasyon (temas takip) faaliyetlerinin sürdüğünü duyurdu.

Omicron varyantı daha önce Güney Afrika, Botsvana, Belçika, Hong Kong ve İsrail’de belirlenmiş, Almanya ve Çekya ise Omicron varyantı olduğundan şüphelendikleri iki vakayı inceleme altına aldıklarını açıklamıştı.

ENDİŞE VERİCİ VARYANT

Dünya Sağlık Örgütü Cuma akşamı Omicron varyantını, endişe verici varyant kategorisine almıştı.

Aralarında Türkiye, Avrupa Birliği, İngiltere, ABD ve Kanada’nın da bulunduğu çok sayıda ülke, virüsün ilk olarak görüldüğü Güney Afrika ve bazı komşularına yönelik seyahat kısıtlamaları uygulamaya başladı.

Bilim insanları ilk belirlemelere göre bu varyantın Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan virüsün ilk halinden en fazla farklılaşmış varyant olduğunu belirtiyor ve bu sebeple mevcut aşıların işe yaramaması, hastalığı geçirmiş kişilerin tekrar hastalanabilmesi gibi ihtimallerden endişeleniyor.

Aşı firmaları BioNTech ve Moderna, mevcut mRNA aşılarının bu varyanta etkisini araştırmaya başladıklarını duyurdu.

Bu varyantın tam niteliklerinin ve mevcut aşıların işe yarayıp yaramayacağının birkaç hafta içinde belli olması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.