Ölüye kurban kesilir mi, kabir kurbanı nedir?

Son zamanlarda sıklıkla yaygınlaşma eğilimini gösteren ve “kabir kurbanı” ya da “ölü kurbanı” biçiminde isimlendirilen bir kurban türü dinen bulunmaz. Bunun dışında ölmüş olan birisi için ya da sevabının ölüye bağışlanması için kurban kesilmesinde herhangi bir sıkıntı bulunmaz.
Takip et
Ölüye kurban kesilir mi, kabir kurbanı nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kurban Nedir?

Kurban, sözlük manası itibari ile yakınlaşmak ya da yaklaşmak biçiminde olmaktadır. Dini açıdan ise Allah’a yaklaşmak ve gene Allah’ın rızasını kazabilmek ismine fedakârlık ederek kesilen hayvanı ifade eder. Bir başka tanıma göre ise, dinsel özellikteki bir buyruğun ya da bir adağın yerine getirilmesi maksadı ile kesilen hayvanı kapsar. Kurban ibadeti günümüzde oldukça yaygın olan bir ibadet çeşididir. Kurban ibadeti ile Allaha yakınlaşma vesile olunur. Bir başka deyişle kurban bu yolda bir aracıdır.

Ölü Olan Kimseler İçin Kurban Kesilir mi?

Ölü için kurban kesme konusunda, Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre dinimizde ölü kurbanı ya da kabir kurbanı diyerek bir kurban çeşidi bulunmamaktadır. Fakat, kurbanın sevabının ölüye bağışlanması maksadı ile kurban kesilebilir. Bununla beraber kurban borcu mevcut olup hayatta iken vasiyet etmiş olan kişinin bırakmış olduğu miras da yeterli düzeyde ise mirasçıları tarafından bahsedilen vasiyetinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Tâbiînden olan Haneş’ten bir rivayet edilmiştir ve o rivayet şu biçimdedir: “Ben Ali’yi (r.A.) iki koçu aynı anda kurban eder iken gördüm de kendine; ‘Bu da nedir?’ biçiminde sordum. ‘Resûlullah (s.A.S.) sağ iken kendisinin yerine benim bir kurban kesmemi vasiyet etmişti. İşte şuanda ben de onun yerine bu kurbanı kesiyorum.’ cevabını verdi.” Bu rivayete bakıldığında Hz. Ali, kurbanı kesme nedeni olarak Hz. Peygamberin (s.A.S.) kendine bu vaziyeti vasiyet etmesini göstermektedir. Bundan dolayı bu hadis, şayet vasiyeti yoksa ölü için kurban kesileceğine işaret etmez.

Ölen Kişinin Vasiyetinde Yoksa Kurban Kesilir mi?

Ölen kişinin kurban kesmek hakkında herhangi bir vasiyeti bulunmuyorsa, ölen kişiler için mirasçılarının bit kurban kesmesi lüzumlu olmaz. Bunun dışında bir kişi, sevabını ölmüş olan annesine ya da babasına yahut öbür yakınlarına bağışlayabilmek maksadı ile kurbanını farklı hayır kurumlarına ya da muhtaç ve yoksul kişilere bağışlayabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.