adplus-dvertising

Ölümden dönen öğretmen konuştu

16 Haziran 2022, 14:55 tarihinde eklendi
Eskişehir’de soluk borusuna kaçan kuru üzüm sebebiyle boğulmak üzereyken meslektaşı tarafından uygulanan Heimlich Manevrası sayesinde ölümden dönen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Canan Tüzer, “Ben Heimlich Manevrasını bilmiyorum, ama en kısa sürede öğreneceğim. Asla hayati bir vaziyet” şeklinde konuştu.
Takip et
Ölümden dönen öğretmen konuştu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eskişehir 30 Ağustos Ortaokulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapan Canan Tüzer, 2 Haziran tarihinde soluk borusuna kaçan kuru üzüm sebebiyle boğulma tehlikesi geçirdi. Nefessiz kalan Tüzer’i gören okul Müdür Yardımcısı Tuğba Altuntaş, Heimlich Manevrasıyla meslektaşını kurtarmaya çalışsa da başarılı olamadı. Bunun üstüne yardım isteyen Altuntaş’ın yanına Türkçe Öğretmeni Uğur Tiryaki koştu. Daha önce ilkyardım eğitimi alan Tiryaki, meslektaşını Heimlich Manevrası uygulayarak kurtardı. Olayın gerçekleştiği anlar ise okul içerisindeki güvenlik kamerasına yansıdı.

Ölümden dönen öğretmen konuştu

Olayın sonrasında meslektaşına minnettar olduğunu dile getiren Canan Tüzer, ilkyardım eğitiminin hayati önemi olduğuna dikkat çekti. Kendisini ölümden kurtaran Uğur Tiryaki’nin Millî Eğitim Bakanlığınca düzenlenen “10 bin okul projesi” çerçevesinde ilkyardım eğitimi aldığını ve kendisinin ilk fırsatta ilkyardım öğreneceğini kaydetti.

“Ben Heimlich Manevrasını bilmiyorum ama en kısa sürede öğreneceğim”

Meslektaşı Uğur Tiryaki tarafından kendisine uygulanan Heimlich Manevrası sayesinde boğulmaktan son anda kurtulduğunu söyleyen Canan Tüzer, “Teneffüs saatinde, öğretmenler odasında kuru üzüm yemeye başladım. Bu sırada nefes boruma kuru üzüm parçasının geçtiğini fark ettim. O sırada ayağa kalktım, ‘çöpe tüküreyim, öksüreyim ve çıksın’ diyerek. Ardından nefes alamayınca bir an yere yığıldım ve bilincimi kaybettim. O sırada müdür yardımcısı Tuğba hocamız vaziyeti fark edip Heimlich Manevrası yapmaya başlamış. Bayıldığım için beni taşıyamayınca, arkadaşım Uğur Tiryaki Heimlich Manevrasına devam etmiş ve ben tekrar nefes almaya başlamışım. Bakanlığımızın yaptığı ‘10 bin okul projesi’ çerçevesinde ilkyardım eğitimi almıştı. Bu eğitim içerisinde de Heimlich Manevrası vardı. Bu eğitim sayesinde ben tekrar yaşama döndüm. Tüm emeklerinden dolayı bakanımız, valimiz ve il milli eğitim müdürümüze teşekkür ediyorum. Ben Heimlich Manevrasını bilmiyorum ama en kısa sürede öğreneceğim. Asla hayati bir vaziyet” diyerek konuştu.

Ölümden dönen öğretmen konuştu

“Bakanlığımızın verdiği eğitimin yararını gördük”

Geçmişte ilkyardıma ihtiyacı olan öğrencilere de müdahalede bulunduklarını aktaran Türkçe Öğretmeni Uğur Tiryaki, “Olayı olduğu katta nöbetçiydim. Öğretmenler odasının kapısında beklerken bir hareketlilik olduğunu gördük. Arkadaşımızın boğazına kuru üzüm kaçmış ve Tuğba arkadaşımız müdahalede bulunmuş. Daha sonra gücünün yetmediğini söyleyince bana devretti. Ben de birkaç defa yaptım ve üçüncü yapışımda nefes alma sesinin geldiğini işittim. Sonra rahatlayıp bıraktık. Bakanlığımızın verdiği eğitimin yararını gördük. Daha önce de bir öğrencimizin boğazına dili kaçmıştı, onu çıkarttık. İki öğrencimiz de nöbet geçirmişti ve onlara da müdahale ettik” şeklinde konuştu.

Ölümden dönen öğretmen konuştu

“Tam bayılmak üzereyken tuttum”

Boğulma tehlikesi geçiren meslektaşına ilk müdahaleyi kendisinin yaptığını belirten Okul Müdür Yardımcısı Tuğba Altıntaş da, “Çok zor bir andı benim için, çünkü arkadaşımın üzüm aldığını gördüm. Çıkarmak için ayağı kalktığında bir şeylerin terse gittiğini anlamıştım. İlk müdahaleyi ben yaptım. Tam bayılmak üzereyken tuttum. 2-3 kere Heimlich Manevrası yapmaya çalıştım. O arada bayıldı. Taşıyamayınca öbür arkadaşımdan yardım istedim ve o geldi. Ben arkasından destek oldum. Çok şükür yaşama geri döndü. 40-45 saniye kadar sürdü” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.