Ölümcül yılanlar Karadeniz’de cirit atıyor!

Trabzon'da 1 kişinin temizlik yaptığı çay bahçesinde yılan ısırması sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Sinop ve Artvin'deki ormanlık alanlarda da yılanlar görülmesi vatandaşların korku yaşamasına neden oluyor.
Takip et
Ölümcül yılanlar Karadeniz’de cirit atıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Prof. Dr. Ufuk Bülbül, vatandaşlara bahçelere kalın giysi ve bot giyerek girmeleri yönünde öneride bulunarak, yılan ısırmalarında yaranın bezle sıkılıp, zehrin enjektör aracılığıyla çekilmesi gerektiğini belirtti.

Karadeniz Bölgesi’nde son günlerde görülen yılanlar vatandaşları korkutuyor. Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinde, Karadeniz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Recep Ali Düzenli’nin temizlik yaptığı çay bahçesinde yılan ısırması neticesi hayatını kaybetmesi, Sinop ve Artvin’deki bahçe ve tarlalarda yılanların görülmesi vatandaşların endişelerini artırdı.

‘GÜNDÜZ SAKLANIP GECE AKTİF OLUYORLAR’

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim mensubu Prof. Dr. Ufuk Bülbül, Doğu Karadeniz bölgesinde özellikle çay bahçelerinde zehirli yılan bulunabildiğine dikkat çekerek, vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirtti. Bölgede Kafkas Burunlu Engereği, diğeri de Baran Engereği olmak üzere 2 çeşit zehirli yılan bulunabileceğini kaydeden Bülbül, “Bunlar çay bahçelerinin olduğu yerlerde ve ormanlık alanlarda yaşayan hayvanlar. Özellikle akşam saatlerine yahut sabahın ilk ışıklarına doğru gezinip, gece aktif olurlar. Gündüzleri taş altlarında yahut oyuklarda saklanmayı tercih ederler. Alacakaranlık yahut sabahın ilk saatlerinde çay bahçelerine çalışmaya giderken dikkatli olunması lazım. Bahçeye gidecek kişilerin mümkün olduğu kadar kalın giysi ve bot giymeleri gerekir. Ülkemizde yaşayan engerek türlerinin zehir dişleri, kot ve botları delecek kadar büyük ve kuvvetli değil” şeklinde konuştu.

‘ZEHRİ EMEREK DEĞİL, PLASTİK ENJEKTÖRLE ÇEKİN’

Yılanların sesi duymadıklarını ve yerdeki titreşimleri hissederek tepki verdiklerini anlatan Bülbül, “Görmediğimiz bir yere çay dibine yaklaşırken hayvan orada olabileceği için bir çubukla kontrol ederek yılanın kaçmasını sağlayabiliriz. Yılanların insanları sokma davranışı yoktur. Çünkü biz onların avı değiliz ama kendisi için endişe hisseder, biz ona bilmeden yaklaşır ve basacak gibi olursak savunma davranışı olarak sokacaktır. Yılanları rahatsız etmememiz gerekiyor. Rahatsız etmezsek o da bizi rahatsız etmeyecektir. Karşılaştığımızda gene soğukkanlılığımızı muhafaza etmeliyiz” diyerek konuştu.

Olası yılan sokmasında zehrin ağız yoluyla emilip atılmasının da tehlikeli olduğunu belirten Bülbül, “Zehrin akış hızını azaltmak için ısırılan yerin üstünü bir bezle sıkmak lazım. Oradaki zehiri dışarı almamız lazım. Bunun için de kesinlikle ağızla emip, tükürmemek gerekir. Plastik enjektörle çekip zehri çıkarıp alınabilirse zehir miktarı azaltılabilir” ifadelerini kullandı.

‘ÖLEN AĞABEYİMİN 10 METRE YANINDAYDIM’

Yılan ısırması neticesi yaşamını yitiren Recep Ali Düzenli’nin kardeşi Nazım Yücel Düzenli, olay esnasında ağabeyinden 10 metre uzakta olduğunu belirtti. Ağabeyinin ayağındaki ısırığa baktıktan sonra vakit kaybetmeden eve geçtiklerini anlatan Düzenli, “Daha önce arı sokması olduğu için alerjisi olduğunu biliyordum. Alerji hapı verip, acil biçimde sağlık ekiplerine yetiştirmeye çalıştım. O esnada ambulansa haber verdik. Köyün girişinde ambulansa teslim ettim. Of Devlet Hastanesi’ne haber verdiler. Orada acil biçimde bir helikopteri hazır hale getirdiler. Kalbi durmuştu, o yüzden hemen alıp öbür hastaneye geçemediler. 2 saat geçtikten sonra helikoptere geçildi fakat helikopterin içi küçük olduğu ve müdahale edilemeyeceği için ambulansla götürüleceği belirtildi. Farabi Hastanesi’ne geçtik. Farabi Hastanesi’nde yılan panzehiri bulunmadığı için Ordu’da bulunan panzer özel araçla 3 saat sonra hastaneye getirildi. Burada bu tür hayvanların bulunuyor. Hastanede panzehirlerin bulunması gerekiyor” diyerek konuştu.

‘BİZİM KÖYDE HİÇ GÖRÜLMEMİŞ BİR HADİSE’

Düzenli’nin dayısı Ahmet Ertürk de, yeğeninin yılanın üstüne basmış olabileceğini belirterek “Bildiğimiz kadarıyla otopsi raporunda yılan zehirlenmesi değil, alerjik rahatsızlık dolayısıyla kalp durması sonucunda vefat ediyor. Kardeşine söylediği kadarıyla kendisi bir ısırık hissetmiş ama hastanedeki muayene sırasında ayağında iki defa ısırıldığı görülüyor. Köyümüzde ilk defa yılan ısırması neticesi ölüm olayı meydana geliyor. Bizim köyde hiçbir zaman görülmemiş bir hadise. Yılan her zaman görülür ama kaçar, insanlara bir zararı olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.