adplus-dvertising

Ölü Gezegen Venüs, Bir zamanlar Dünya Gibiymiş

Venüs'ün bir zamanlar Dünya gibi olduğu ve tahminen 750 milyon yıl önce, iklimindeki değişiklik sebebiyle bu noktaya geldiği tespit edildi.
Takip et
Ölü Gezegen Venüs, Bir zamanlar Dünya Gibiymiş
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya’ya en çok benzeyen gezegenlerden olan Venüs’ün bir zamanlar Dünya’dan hiçbir farkının olmadığı ortaya çıktı. Michael Way liderliğinde yapılan araştırmalar sonucunda Venüs’ün milyarlarca yıl önce okyanuslar ve yaşam barındırdığı tespit edildi.

Ölü Gezegen Venüs, Bir zamanlar Dünya Gibiymiş

Sebebi henüz bilinmese de birçok bilim insanının düşüncesi, ne olduğu bilinmemekle birlikte “Bir şeyin” kayalardaki karbondioksit salımını tetiklediği ve ufak değişimlerle başlayan iklim değişikliğinin Venüs’ü, bugünkü noktaya taşıdığı yönünde.

VENÜS, ÖLÜ GEZEGEN OLARAK DOĞMAMIŞ

Dünya ile hemen hemen aynı büyüklükte olan ve atmosferi Dünya’nın atmosferinden 90 kat daha kalın olan Venüs’te zehirli gazların varlığı nedeniyle araştırma ve inceleme yapmak çok zor olabiliyor. Yüzey sıcaklığı 864 derece olan bu gezegenin bir zamanlar, Dünya gibi yaşam barındırdığı ortaya çıktı. Milyarlarca yıldan bahseden bilim insanları, 750 milyon önce bu yaşam sürecinin bitmeye başladığını ve bunun da kayalardaki karbondioksit salınımında yaşanan değişiklikle başladığını tahmin ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.