adplus-dvertising

Öldürmeden etkisiz hale getiren enerji silahı ‘TASER-7’ Türkiye’de

Dünya üstünde birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kolluk güçleriyle iş birliği yapan Axon firması tarafından üretilerek hem güvenlik kuvvetlerini koruyan hem de öldürmeden etkisiz hale getiren enerji silahı ‘TASER-7’, pilot bölge seçilen Bingöl’de tanıtıldı.
Takip et
Öldürmeden etkisiz hale getiren enerji silahı ‘TASER-7’ Türkiye’de
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Axon firması tarafından üretilen TASER enerji silahlarının dünyada 136 ülkede güvenlik kuvvetlerinin kullanımına sunulmasının sonrasında Türkiye’de de lüzumlu izinler alınarak kullanım öncesi seminerler verilmeye başlandı. Kas sistemini geçici olarak etkisiz kale getiren fakat buna karşın insan vücuduna ‘acı’ vermeyen TASER-7, ilk kez pilot bölge seçilen Bingöl’de güvenlik kuvvetlerine gerçekleştirilen seminerle tanıtıldı. 7.5 metre mesafeye kadar etkisizleştirme etkisine sahip olan TASER cihazlarının şu ana kadar sahada 3 milyon 500 binden fazla kullanımının raporlandığı, insan sağlığına olumsuz etkisinin kalp pili ve kalp hastası olan vakalar dahil direkt olarak belirlenmediği kaydedildi. Her ne kadar halk arasında ‘elektroşok silahı’ diyerek adlandırırsa da bunun tamamen yanlış olduğu da vurgulandı.

Öldürmeden etkisiz hale getiren enerji silahı ‘TASER-7’ Türkiye’de

200 binden fazla yaşam kurtardı

Sahada ateşli silah yahut ‘kaba güç’ kullanılması yerine TASER kullanımının bugüne kadar 200 binden fazla kişinin yaşamını kurtardığı, ölüm ve yaralanmaları engellediği de aktarıldı. Olayları kontrol altına almada ve zanlıyı sakinleştirmede yüzde 68’lere varan oranlar yakalayan silah sayesinde ilk gördükleri anda bile zanlıların yüzde 36.7 oranında direnmeden teslim olduklarının tespit edildiği ifade edildi. AB ülkeleri ile ABD’nin sağlık kuruluşlarından 108’den fazla ‘İnsan Sağlığı Uyum Raporları’ bulunduğuna da dikkat çekildi. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de güvenlik kuvvetleri haricinde bu silahın sivillere satışının yapılmayacağı ifade edildi. VIP koruma, istenmeyen saldırı ve terör olaylarına müdahalede ‘dengeli güç’ kullanma konularını kapsayan ve 2 gün süren seminerde, enerji silahıyla beraber kullanılan yaka kamerasının da kayıta girmeden 2 dakika öncesine kadar geçmişe yönelik kayıt özelliği anlatıldı.

“Bingöl pilot bölge, mühim bir personele sahip”

TASER Cihazları Türkiye Distribütörü ve Temsilcisi Ethan Hunter yaptığı açıklamada, “Bugün Bingöl’de güvenlik güçlerine TASER-7 ismini verdiğimiz cihazımızı tanıtmaya ve uygulamalarını yapmaya geldik. Bingöl, bölgedeki pilot bölgelerden bir tanesi. Mühim bir personele sahip. O yüzden de eğitimlere Bingöl’de başlamak istedik” şeklinde konuştu.

Öldürmeden etkisiz hale getiren enerji silahı ‘TASER-7’ Türkiye’de

“178 yerden sağlık raporu alınmış dünya üstündeki tek cihaz”

Şirketin Ortadoğu ve Türkiye Direktörü Anas Hamourı de, “Axon firması dünyada 136’dan fazla ülkeye satış yapan, kolluk güçlerinin eve güvenli dönmesini hedefleyen sistemler ve cihazlar üreten bir şirket. Dünya üstünde birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bu işbirliğimizi kolluk güçleriyle yapmak için buradayız. Bingöl bizim için çok mühim bir bölge. Axon’un en büyük niteliklerinden biri görüntüleme sistemleri ve etkisizleştirmede daha az ölümcül olan TASER dediğimiz silahı üretmesi. TASER dünya üstünde daha az ölümcül olarak bilinen 178 yerden sağlık raporu alınmış dünya üstündeki tek cihaz” diyerek konuştu.

“Ateşli merminin, ateşli silahın kullanımını azaltmak istiyoruz”

TASER’i piyasaya sürmelerindeki amaca da değinen Hamourı, “Kolluk güçlerinin gerektiği zaman dengeli güç kullanmasını ön plana çıkarmak ve mümkün mertebe ateşli silah kullanma oranını aza indirmeye çalışmak. Dünya üstündeki en büyük amaçlarımız ileriki senelerde ateşli merminin, ateşli silahın kullanımını azaltmak. Bunun için en büyük alternatif olarak TASER dediğimiz cihazımızı öne ve piyasaya sürüyoruz. Diğerlerinden farklı olarak TASER’in en büyük niteliklerinden biri bağımsız üniversitelerce, bağımsız hükümetlerce, bağımsız ülkelerden alınmış raporlarımızın olması. Axon aynı anda TASER silahının yanında yaka kamerası sistemleri, iç güvenlik sistemleri, araç içi kamerası sistemleri ve dronlarda canlı yayın yapılması sistemlerini entegre sistem olarak sunuyor. En büyük amacımız sistemlerin hepsini çalıştığımız kolluk güçlerine entegre edip hem olaylara daha başka bir yaklaşım temin etmek hem de kolluk güçlerinin eve sağ salim dönmesini temin etmek” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.