Ölçüm Yaptırmayanlar Bin 546 TL Ceza Ödeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1 milyon 931 bin 125 kişiyi egzoz emisyon ölçümü yaptırmaları konusunda sms göndererek uyaracak. Uymayan vatandaşlara para cezası verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, aldığı yeni bir karar doğrultusunda henüz egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan 1 milyon 931 bin 125 kişiyi sms uygulamasıyla uyaracağını ve bu uyarılara uymayan vatandaşları para cezası ile cezalandıracağını açıkladı.

Çevre kanununun 20. maddesi uyarınca araç sahibi olan vatandaşların egzoz emisyon ölçümünü yaptırmaları gerekiyor. Fakat bu şartı yerine getirmeyen ve sayıları 2 milyona yaklaşan araç sahibi para cezasıyla karşı karşıya.

VATANDAŞ SMS’LE BİLGİLENDİRİLECEK

Cezai bir durumun oluşmaması için vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiği kanaatinde olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ölçüm yaptırmayan kişilere sms gönderecek. Bu mesajları dikkate alan vatandaşları ölçümlerini yaptırırken, dikkate almayan vatandaşlar bin 546 TL para cezası ödeyecek. Bu yıl trafikteki 4 milyon araç arasından 170 bin tanesinin bu ölçüm testlerini geçemediği, en çok ölçümün iste Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da yapıldığı açıklandı.

Ayrıca bu ölçümlerin hava kirliliğini azaltacağı da bakanlık tarafından belirtildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı