Olağan Genel Kurulda Trabzonspor’un Net Borcu Açıklandı

Trabzonspor’un olağan genel kurulu düzenlendi. Genel kurulda Trabzonspor’un net borcu 828 milyon 900 bin TL olarak açıklandı.

Trabzonspor’un olağan genel kurulu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Osman Turan Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Genel kurulda, Trabzonspor’un net borcunun 828 milyon 900 bin olduğunu açıklandı.

Olağan genel kurulda, divanın yaratılmasının sonrasında derneğe bağlı firmalara ait hazırlanan idari ve mali raporlar görüşüldü. Denetim kurulu raporunun okunmasının sonrasında yönetim kurulunun faaliyetleri açıklandı. Trabzonspor’a bağlı firmalara ait hazırlanan idari ve mali raporların görüşüldüğü genel kurulda, denetim kurulunun raporu okunarak yönetim kurulunun faaliyetleri ibraya sunuldu.

BORÇTA AZALMA VAR

Kulübün Genel Müdürü Sinan Zengin, bordo-mavililerin bilanço verilerini ve mali vaziyetini aktardı. Zengin, Trabzonspor’un net borcunun 828 milyon 900 bin olduğunu açıkladı. Geçen sene 987 Milyon TL olan borç, bu sene 160 Milyon TL azalarak 828 milyon 900 bine düştüğü söylendi.

YÖNETİM MALİ VE İDARİ YÖNDEN İBRA EDİLDİ

Trabzonspor’un önümüzdeki sene gelir-gider bütçesi 740 milyon 100 bin TL denk bütçe olarak açıklandı. Bütçe genel kurulda oy birliği ile kabul edildi. Ahmet Ağaoğlu yönetimi mali ve idari yönden oy birliği ile ibra edildi.

KADRO MALİYETİ DÜŞÜRÜLDÜ

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu yaptığı açıklamada mali uygulamalara değinerek, “Kadro maliyetini 37-38 milyondan 17-18’e indirdik. Gelir artırıcı tedbirler almaya başladık. En mühim kaynak kulüpler için futbolcu satışları, forma kombine ürün satışları, sponsor satışlarıdır. Herhalde son 10 senenin en çok sponsor gelirlerini elde ettik. Bankalar birliğinin tekrardan yapılanması bir manada tekrardan borçlanma gibi algılandı. Bu futbol ailesine olan borçların ödenebilirlik programına alınmasından başka bir şey değil. Fakat futbol federasyonunun lisans talimatını da devreye alması gerekiyor. Çünkü talimatlar uyarınca kulüplerin gelir gider dengeleri kontrol ederek bir bütçe belirlenecekti kulüplere Aynı UEFA’daki gibi. Zaten TFF önceki dönemde UEFA’ya da taahhüt etti. Sizin mali fair-play talimatlarınızı ülkemizde lisans talimatı olarak uygulayacağız diyerek. Gelir gider dengesi göz önüne alındığında gelirimizin 5 katı borcumuz vardı. Bu sebeple en alt limitten bize harcama bilançosu verildi. Gelir arttıkça içeriye nakit girdikçe bu oranlar yukarıya çıktı. Bunu da ilk başaran biz olduk. Seyirci hasılatları, ürün satışları ve futbolcu satışlarıyla içeriye çok ciddi bir girdi sağladık. Burada mühim derecede borç kapandı ve harcama limitlerimiz 88 milyon TL’den 140 milyonlara çıktı . Bu anlaşmayı ilk biz imzaladık. UEFA’nın talimatlarını ihlal ettiğimiz için, taahhüt ettiğimiz 5 milyon euro bütçe açığına karşın 55 milyon euro ile gidince disipline sevkedilmiştik. Fakat yaptıklarımızı anlatınca, gelirlerin ciddi olarak arttığını, kadro maliyetinin düşürüldüğünü, takımdaki futbolcuların çoğunluğunun alt yapıdan geldiğini anlattık. UEFA bizi koşullu olarak Avrupa kupalarına aldı” diyerek konuştu.

“YUSUF’TAN GELEN PARA BANKALAR BİRLİĞİ’NE GİTTİ”

Ağaoğlu, Lille’e 17 milyon euro karşılığında transfer olan Yusuf Yazıcı’dan gelen paranın Bankalar Birliği’ne gittiğini kaydetti. Ağaoğlu, “Kısacası bu bir tekrardan borçlanma değil. Bunun koşulları şu ilk 2 sene yalnızca faiz ödeme. 5 senelik sistem bunu gerektirdiği için 5. yıla bir balon ödeme koyuldu. 5. yılın sonunda borç tekrardan yapılandırılacak. Ama genelde 10 yıla yayılmış olarak düşünülürse daha akılcı olur. Bu arada yabancı birim olan borçlanmalar TL’ye çevrildi. Şu an hiçbir biçimde dolar yahut euro borç yok. O gün itibariyle 900 milyon TL civarındaydı. Bu borçlar yalnızca futbol ailesine olan borçları kapsıyor. Bunların içinde futbolcu alacakları, menajerlere olan borçlar ve kulüplere olan borçlardır. Mesela yöneticilere olan borçlar bunları kapsamıyor. Birçok takım bunun büyük sıkıntısını yaşadı. Mesela Yusuf Yazıcı’nın transferinde Trabzonspor’un kasasına yahut başka bir yere paranın gitmesi mümkün değil. Önce bankalar birliğine gidiyor. Gelirin yüzde 70’i borç ödemeye yüzde 30’u kulüp harcamalarına bırakılıyor” dedi.

“BU VAZİYET HİÇ HOŞ DEĞİL”

Trabzonspor’un bankalar birliği tarafından kontrol edildiğini belirten Ağaoğlu, “Bu vaziyet hiç hoş değil. Ama bu vaziyete ne yazık ki kendimizi biz getirdik. Tekrardan yapılandırma kendi kendine disipline edemeyen kulüpleri disipline eden bir uygulama. Türk futbol tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Paranın hiçbir yere kaçma şansı yok. Ocak ayında lisans talimatı yürürlüğe girecek. Uyan kulüpler yoluna devam edecek. Uyamayan ceza neyse onu çekmek mecburiyetinde kalacak. Biz kendimizi mali ve idari olarak disipline ettiysek, bile bile o kuralları ihlal eden kulüplerin ısrarı sonucunda karşılarında en büyük direnci gösterecek kulüp Trabzonspor olacaktır. İki açıdan mühim ben bu disipline uyuyorum. Verdiğim savaş zirve savaşı. Benim yarıştığım takım limitlerin dışına çıkmış vaziyette. Bu talimatların 1 sene daha ertelenmesi büyük bir haksızlık ve adaletsizlik doğurur. Adaletsizliğin önünü açan bir uygulama olacağı için masada da TFF ile mücadele edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“TRABZONSPOR’UN SEYİRCİ ORTALAMASI YÜZDE 25 ARTTI”

Trabzonspor’un piyasa değerine de değinen Ağaoğlu, “Söz verdiğimiz üzere, futbolun gerçekleri, ekonomi doğrultusunda yönetmeye çalışıyoruz. Çok olağan üzeri şeyler yapmadık onu ifade edeyim. Yalnızca kulübün, ekonominin ve sporun doğrularını yapmaya çalıştık. Ekonominin doğrularını kulübün gelirlerini artırarak giderleri azaltarak bu noktaya geldik. Kulüp tarihi içerisinde son on senede ilk defa kulüp ilk çeyrekte kar açıkladı. Trabzonspor’un İMKB değeri geçen seneye göre yüzde 350 oranında arttırarak 490 milyon TL gibi bir değere ulaştı. Futbolla ilgili herkesin övgüyle söz ettiği rakamları yakaladık. Türkiye genelinde seyirci ortalaması yüzde 9 artarken, Trabzonspor’unki yüzde 25 arttı. Yanılmıyorsam seçimli genel kurulda şunu söylemiştim; yapacağımız her çalışmayla Türk futbol ailesine örnek olmaya çalışacağız. Trabzonspor’a yakışan bu. Biz Trabzonspor sayesinde bu aile içerisinde her zaman başımız dik dolaştık. Bizden sonra gelecek nesille de bu şekilde bir borcumuz var bizim” dedi.

Giderleri düşürdüklerini kaydeden Ağaoğlu, “Passolig’in yaptığı kadın taraftarlara satılan passolig sayısında Trabzonspor üçüncü sıradaydı. Ben buna itiraz ettim ve daha sağlıklı bir çalışma istedim. Ve 3 hafta boyunca araştırma yapıldı, Trabzonspor birinci sırada çıktı. Trabzonspor gelirlerinin UEFA gelirleri haricinde, yüzde 35’le gelirini en çok arttıran Trabzonspor oldu. Giderlerini en keskin biçimde düşüren tek kulüp Trabzonspor. Bir kez kendi altyapısından yetiştirdiği bir futbolcuyu yurtdışına rekor bedelle gönderen tek kulüp Trabzonspor. Bu devam da edecek. Aile bütçesinden kısıp forma, kombine alan, kulübe katkıda bulunan, kulübe gönül vermiş milyonların hakkını koruyacağız. Bizi bugünlere getiren başımız dik gezmemizi sağlayan, bize bu gururu kimliği veren kulübe hizmet etmek boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.

“MALİ GENEL KURULUN MAYIS AYINDA YAPILMASI DAHA MANTIKLI”

Mali genel kurulun Aralık ayında yapılmasının mantıksız olduğunu savunan Ağaoğlu, “Mali genel kurulun aralık ayında yapılması çok mantıksız. Bütçemizi mayıs ayında göreceğiz, o sebeple mayıs ayında yapılması daha mantıklı ve daha gerçekçi. Şu an itibariyle sizlere sunduğumuz bütçe gerçeklere en yakın tahmini bütçe” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı