Okullara yaz tatili kaç gün olacak, yazın okullar açık mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Okullar 2 Temmuz’a kadar açık, ara tatil yok” açıklaması gözleri eğitimdeki ‘en kısa yaz tatili’ne çevirdi. Normal takvime göre okullar 18 Haziran’da kapanacaktı, bu tarih 2 Temmuz’a çekildi. Temmuz ve ağustos aylarında da ‘gönüllü okul’ olacak.
Takip et
Okullara yaz tatili kaç gün olacak, yazın okullar açık mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önceki akşam CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge Programı’nda okulların 2 Temmuz’a kadar açık olacağını duyurmuştu. Şuanda 18 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyona yakın öğretmen kapanış zilinin çalması için 2 Temmuz’u bekleyecek. Her ne kadar kapanış zili 2 Temmuz’da çalacak olsa da Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir program üstünde çalışıyor.

Okullara yaz tatili kaç gün olacak, yazın okullar açık mı?

Okullarından bir sene uzak olan milyonlarca öğrencinin akademik eksiğinin kalmaması için 2 Temmuz sonrası “gönüllü okul” programı hazırlanıyor. Bu program uzaktan eğitim sürecinde olan eksiklerin giderilmesi için “takviye programı” niteliğinde olacak. Buna göre bütün sınıf düzeylerinde eksikliklere bakılacak. Özellikle bir senelik eğitim programında bir üst sınıfa geçerken bazı derslerden öğrenilmesi gereken konu ve kazanımları yeterince alamayan öğrencileri kapsayacak. Ya bütün derslerden ya da belli derslerden öğrenciler okula çağrılacak. Burada gene “gönüllülük” esası olacak. Ama eğitimciler, bir sene boyunca okul yüzü görmeyen milyonlarca öğrencinin bu derslere katılımının yüksek olacağı düşüncesinde.

ÖĞRETMENLERE EK ÜCRET Okullara yaz tatili kaç gün olacak, yazın okullar açık mı?

Öğretmenlere de isteğe bağlı çalışma planı yapılacak. Gönüllü olarak çalışmak isteyen öğretmenlere bu çalışmanın karşılığında öte yandan ücret ödenecek. Gönüllü okul uygulaması büyük olasılıkla yeni eğitim öğretim senesinin başlayacağı 31 Ağustos’a kadar devam edecek.

KARNELER 2 TEMMUZ’DA Okullara yaz tatili kaç gün olacak, yazın okullar açık mı?

Milli Eğitim Bakanlığı iş takvimini 2 Temmuz’a kadar uzattı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı gibi ders zili sona erdiğinde karneler de verilecek. Sınavlar daha erken de yapılsa, öğrenciler hangi sınıfta olursa olsun 2 Temmuz’da karnelerine kavuşacak. 2 Temmuz’a kadar olan süreçte müfredat biraz daha yavaşlatılarak, eksik kalan bölümler ve varsa takviye programı uygulanacak. Eğitimciler müfredattaki açığın kapatılması için bunun bir fırsat olduğu görüşünde. 2 Temmuz’a kadar öğrenciler gene velilerin onayı ile istemezlerse yüz yüze eğitime katılmayacak.

SEMİNER TARİHİ Okullara yaz tatili kaç gün olacak, yazın okullar açık mı?

Geçtiğimiz senelerde öğretmenler ders zili sona erdiğinde iki haftalık seminer programına girerlerdi. Bu sene da 21 Haziran’dan 30 Haziran’a kadar öğretmenler seminerde olacaktı. Takvimin uzaması sebebiyle bu seminerlerin de ağustos sonunda yapılması planlanıyor.

EĞİTİM TAKVİMİ Okullara yaz tatili kaç gün olacak, yazın okullar açık mı?

* 31 Ağustos: Okullar yüz yüze eğitime başladı.

* 16-20 Kasım: Birinci dönem ara tatili.

* 25 Ocak-12 Şubat: Sömestr tatili. (Nisandaki ara tatil eklenerek, süre uzatıldı)

* 2 Mart: İkinci dönem yüz yüze eğitim başladı. Bazı illerde yalnızca anaokulları ve ilkokullar riskli olmayan kentlerde ise ortaokul ve liseler açıldı.

* 8 Mart: Liselerde yüz yüze sınavlar başladı.

* 6 Haziran: Liselere Geçiş Sınavı.

* 26 Haziran: Temel Yeterlilik Testi (TYT).

* 27 Haziran: Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT).

* 2 Temmuz: Okulların kapanış tarihi.

* 2 Temmuz-31 Ağustos: Gönüllü okul.

YENİ EĞİTİM SENESI AĞUSTOSTA BAŞLAYABİLİR Okullara yaz tatili kaç gün olacak, yazın okullar açık mı?

Okullarda yeni takvim yakında açıklanacak. Bu eğitim-öğretim senesi 31 Ağustos’ta başlamıştı. Bir sonraki senenin ders zilinin de 31 Ağustos günü başlama olasılığı üstünde çalışılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.