Okullar ne zaman ara tatile giriyor belli oldu!

Öğrencilerin ve ailelerin merakla beklediği 2021-2022 eğitim öğretim senesi çalışma takvimi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Geride bıraktığımız yıllarda yaşama geçirilen uygulama ile İlkokul, ortaokul ve liseler, birinci ve ikinci dönemde 1 hafta sürecek ara tatil yapacak. Önceden tatil planlaması yapacaklar tatilin hangi günlere denk geldiğini incelemeye şimdiden başladı. Peki okullar ne zaman ara tatil yapacak? İşte ayrıntılı ara tatil takvimi…
Takip et
Okullar ne zaman ara tatile giriyor belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kasım ayına girilmesiyle beraber ara tatil tarihleri yoğun bir biçimde araştırılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin dönem aralarında dinlenebilmeleri için eğitim öğretim faaliyetleri devam ederken 1 haftalık tatile gidiyor. Okulların kapanmasına kısa bir zaman kala hafta sonu ile beraber tatillerin kaç gün süreceği ise öğrencilerin gündeminde birinci esnada yer alıyor. Önceden tatil rezervasyonu yapacaklar ve tatil günlerine göre rotasına yön verecek aileler için MEB çalışma takvimini paylaştı. Birinci ara tatilin yanında Nisan ayında da benzer biçimde 2. ara tatil uygulanacak. Uzmanlar kısa tatil dönemlerinde öğrencilerin ders temposunu kaybetmemesi için uzun soluklu seyahatlerin yapılmamasını önerirken öğrencilerin aileleri ile beraber zaman geçirmesi tavsiyesinde bulunuyor. Peki Kasım 1. ara tatil ne zaman başlayacak, kaç gün sürecek? İşte 2021-2022 eğitim öğretim senesinde okulların tatil yapacağı tarihler…

Ara Tatil Ne Zaman Başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı takvim dikkate alınırsa Cumartesi ve Pazar günleri dahil olmak üzere 1. ara tatil 9 gün sürecek. Kasım ayının 12’sinde Cuma günü okullar kapanacak. 15-19 Kasım 2021 tarihlerinde uygulanacak ara tatilin sonrasında öğrenciler 22 Kasım Pazartesi günü ders başı yapacak.

Okullar ne zaman ara tatile giriyor belli oldu!

Ara tatil dönüşü 69 gün okula gidecek öğrenciler 24 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında öğrenciler tarafından tercih edilen ismiyle ” Sömestr” tatiline girecek. Sömestr tatili hafta sonları dahil olmak üzere 16 gün sürecek.

2021-2022 eğitim öğretim senesi ikinci dönemi 7 Şubat (2022) Pazartesi günü başlayacak. Öğrenciler Nisan ayında uygulanacak 2. ara tatile ise 11-15 Nisan tarihleri arasında yapacak.

Okullar ne zaman ara tatile giriyor belli oldu!

Milli Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim dönemi 17 Haziran Cuma günü sona erecek. Karnelerine kavuşan öğrenciler bir sonraki eğitim döneminin başlangıcına kadar yaz tatili yapacak. Yaz tatilinin kaç gün süreceği henüz tam olarak belli olmazken yeni eğitim öğretim senesinin Eylül ayında başlaması düşünülüyor.

Ara Tatillerde Karne Verilmeyecek!

İlk defa ara tatile girecek öğrencisi bulunan veliler için hatırlatmakta yarar var. Milli Eğitim Bakanlığı ara tatillerde öğrencilere basılı karne dağıtmıyor. 1. dönem devam ettiği için öğrenciler 1. dönem sene sonu başarı notlarını 21 Ocak’ta dağıtılacak karne ile beraber öğrenebilirler.

Ara Tatilde Öğrenciler Yeterince Dinlenmeli!

Havaların tam manasıyla soğumaması sebebiyle Kasım ayında tatil planlaması yapan aile sayısı çok fazla. Pandemi sebebiyle yaz tatilini erteleyenler Kasım ayında uygulanacak ara tatil dönemini fırsata çevirmek istiyor. Fakat uzman adlar toplam 9 gün sürecek ara tatillerde öğrencilerin dinlenmesi tavsiyesinde bulunuyor. 6 Eylül’de uzun bir sürenin sonrasında tam zamanlı eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan öğrenciler zor bir süreci geride bıraktı. Bu sebeple uzmanlar öğrencilerin aileleri ile beraber kaliteli zaman geçirmeleri üstünde duruyor.

Okullar ne zaman ara tatile giriyor belli oldu!

Öğrenciler Tatillerde Günlük Tutabilir!

Özellikle İlkokul ve ortaokul çağındaki öğrencilerin yazma alışkanlığı kazanmaları için uzmanlar tatil dönemlerinde öğrencilerin günlerini nasıl geçirdiklerine dair tatil günlüğü yazması konusunda uyarılarda bulunuyor. Tatil günlükleri öğrencilerin gelecekte güzel anılar biriktirmesi açısından mana taşırken aynı zamanda tatil planlaması yapmayan aileler için zamanın kaliteli bir biçimde değerlendirilmesini sağlıyor. Öğrencilerin tatil dönemlerinde uyku, beslenme gibi alışkanlıkları çok çabuk değiştiği için uzmanlar 1 haftalık tatil öncesinde lüzumlu planlamalar yapılarak bunlara uyulması gerektiğinin altını çiziyor.

Okullar ne zaman ara tatile giriyor belli oldu!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.