adplus-dvertising

Okul servislerine gelen zam bitmek bilmiyor! Her geçen gün yeni zam…

Neredeyse okul parasına denk gelen servis paraları velilerin tepkisine sebep oldu. Peş peşe gelen zamlardan sonra servis paraları neredeyse normalin iki katına kadar çıktı. Bir veli servis zamları ile alakalı yaptığı açıklamada ‘Dört kilometrelik mesafe için geçen yıl 12 bin TL ödüyordum, bu sene 18 bin TL’ye çıktı’ diye Whatsapp’tan gönderdikleri bilgilendirme mesajı için bile ücret talep edildiğini belirtti.
Takip et
Okul servislerine gelen zam bitmek bilmiyor! Her geçen gün yeni zam…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberleri… Bazı özel okul servislerinde uygulanan fahiş fiyat vatandaşı çileden çıkardı. Normal ücretin iki katı tarife uygulayan sürücüler yüzünden veliler, çocuklarını okula götürüp getirmeye başladı.

Bu sene başı itibarıyla okul servisi ücretlerine yüzde 27 zam yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME), fiyat tarifesini 0-1 kilometre için 396 TL olarak belirledi. Ancak birçok özel okulda servis ücretleri bu rakamın çok üstüne çıktı.

Okul servislerine gelen zam bitmek bilmiyor! Her geçen gün yeni zam…

Devlet okulunda yaklaşık senelik 4 bin lira olan servis ücreti, bazı özel okullarda 15 bin liranın üstünde olduğu görüldü. Vatandaşlar, sürücülerin kendi kafasına göre fiyat belirlemesine tepki gösterdi. Çoğu veli, meydana gelen artıştan dolayı çocuklarını okula kendileri götürüp getirmeye başladı.

WHATSAPP MESAJI BİLE ÜCRETLİ

Türkiye gazetesinin haberine göre; İki çocuğunu İstanbul Bahçeşehir’deki özel bir koleje yollayan Arzu Yılmaz, bu işin artık fırsatçılığa dönüştüğünü belirtti. Yılmaz “Dört kilometrelik mesafe için geçen yıl 12 bin TL ödüyordum, bu sene 18 bin TL’ye yükselttiler. Bunun dışında serviste ‘araç takip sistemi’ olması ve hostesin velilere WhatsApp bilgilendirme mesajı yollaması için ekstra ücret talep ettiler. Bu hizmetler zaten servisin içinde olması lazımken bize bunu zorunlu tuttular. Gereken şikâyetleri yapacağımızı söylediğimizde ise ‘İstediğiniz yere gidebilirsiniz. Bizler okullarla senelik anlaşmalar yapıyoruz. Bir öğrenci için bu anlaşmalar iptal edilemez’ yanıtı aldık. Tamamını kabul etmek mecburiyetinde kaldık” şeklinde konuştu.

Okul servislerine gelen zam bitmek bilmiyor! Her geçen gün yeni zam…

Okul servislerine gelen zam bitmek bilmiyor! Her geçen gün yeni zam…

BİR KOLTUKTA İKİ ÇOCUK

Sürücülerin, servis ücretinin yanı sıra ekstra şeyler için de para talep ettiği söylendi. Bu konuda sosyal medyada oldukça şikâyet var: Bir okul servisi, ‘öğrencilerin güvenliği’ isimi altında otomobiline yaptırdığı bakımın ücretini istedi. Kimileri da ‘yeni ve lüks otomobil’ gerekçesiyle fazladan para aldı. İddialar arasında daha fazla para kazanmak için servislere fazla öğrenci alındığı, bir koltukta iki çocuğun taşındığı da yer aldı.

“İŞİNİ HAKKIYLA YAPAN ZAN ALTINDA BIRAKILIYOR”

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, meydana gelen bu kriz ile alakalı gazetemize açıklamalarda bulundu.

Devlet okullarına bağlı servisçilerin kesinlikle tespit edilen fiyatın dışında hizmet vermediğini belirten Öztürk “Açıkçası özel okul servisleri velileri kazıklıyor ama bizler de zan altında kalıyoruz. Özel okullardaki servisçiler ‘Nasıl olsa özelde okutuyorlar, gelirleri iyidir’ mantığıyla bakıyor. Veli de mecburen bu fiyatları kabul ediyor. Buna bir düzenleme getirilmeli” şeklinde konuştu.

Okul servislerine gelen zam bitmek bilmiyor! Her geçen gün yeni zam…

Başkan Öztürk, yüzde 27’lik zammın kendilerine yetmediğini de söyleyerek “Devlet okullarında çalışan servis sürücüleri zor geçiniyor. Akaryakıt fiyatları iki katına çıktı. 500 bin lira otomobile yatırım yapıyoruz, akaryakıt masrafı, bakımı, sigortası derken gelir, gideri karşılamıyor” ifadelerini kullandı.

Bir servis sürücüsü ise “Akaryakıt ücretinin yükselmesi maliyetlerimizi artırdı. Velilere fiyat verdiğimizde mazotun litre fiyatı 7 TL civarındaydı, şuanda 14 TL’yi aştı. Buna karşın bizler taşıma ücretlerine tespit edilen yüzde 27 oranında zam yaptık. Sonrasında bazı veliler çocuklarını servisten aldı. Okullar açıldığında servisimde 16 öğrenci vardı, şuanda 10’a düştü. Maalesef bazı arkadaşlarımız işine ara verme riskiyle karşı karşıya” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.