adplus-dvertising

Okul kantinlerinde gıdalar logosuz satılmaya devam ediyor!

Öğrencilerin sağlıklı beslenebilmesi maksadıyla okul kantinlerinde satılan gıdalara “Okul Gıdası Logosu” mecburiyeti getirildi. Okulların açılmasıyla uygulama başladı fakat pratikte henüz başarılı olunamadı.
Takip et
Okul kantinlerinde gıdalar logosuz satılmaya devam ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Logosuz ürünlerin kantinlerde hâlâ satıldığı görüldü. Konuyla alakalı gazetemize konuşan Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdussamed Boyu “Logo mecburi tutulmasına karşın Okul Gıdası onayı alamayan gıdalar maalesef bazı kantinlerde satılmaya devam ediyor. Cips, kola, şeker gibi abur cuburlar, temel ile ortaöğretim yaş grubundaki çocukların yetersiz ve dengesiz beslenmelerine sebep oluyor. Bu ürünlerin kontrolsüz imalatına son verilmesinin koşul olduğunu, kantinlerde satılmaması gerektiğini düşünüyorum. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu konuda titizlikle görev başında olsa da kolektif bir çalışma koşul. Sağlıklı beslenmeyi küçük yaşlardan itibaren öğrenen çocuklar, elbette gelecekte fark yaratacak, sağlıklı ruh ve bedene sahip olacak. Bu gıdalar, çocuklarımızın yaşamlarını ilerleyen yaşlarında da etkileyebilecek olumsuzluklara sebep olabilir. Okul çağındaki çocuklarda öğrenme güçlüğü ve geriliği, hiperaktivite bozukluğu, fiziksel ve zihinsel gelişim bozukluğu görülebilir” şeklinde konuştu.

İKİ SENEDIR ERTELENİYORDU
Millî Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının iş birliğiyle 2 Ocak 2019’da okul kantinlerinde sağlıklı gıdaların satılması maksadıyla “Okul Gıdası Logosu İşbirliği Protokolü” imzalanmıştı. Projenin ilk tebliği 20 Haziran 2019’da yayımlanırken 16 Eylül 2019’da da uygulamaya konması kararlaştırılmıştı. Fakat proje, şirketlerin hazırlıklarını tamamlayabilmesi için önce 7 Eylül 2020’e, koronavirüs nedeniyle de 6 Eylül 2021’e ertelenmişti. 6 Eylül’de okulların açılmasıyla uygulama sonunda başlatıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.