adplus-dvertising

OHAL ilan edilen Kazakistan’da hükümet istifa etti!

Son dakika haberine göre Kazakistan’da devam eden gösteriler, çok geçmeden istifayı da beraberinde getirdi. Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümet, ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamma karşı gerçekleştirilen protestolar sebebiyle istifa ettiği açıkladı.
Takip et
OHAL ilan edilen Kazakistan’da hükümet istifa etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika… Kazakistan’da sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarının yükseltilmesinin sonrasında birçok şehirde protestolar başlamıştı. Protestoların ülke geneline yayılması neticesi Almatı kenti ve Mangistau eyaletinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmişti. Çığ gibi büyüyen eylemlerin sonrasında hükümet istifa etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, sabah saatlerinde Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin istifasını kabul etti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Başbakan Vekili görevini daha önce Başbakan Yardımcısı olan Alihan Smailov yürütecek.

OHAL ilan edilen Kazakistan’da hükümet istifa etti!

OHAL İLAN EDİLMİŞTİ

Kazakistan’ın batısındaki Janaözen şehrinde, sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamma karşı çıkan şoförlerin protestoları ülke geneline yayılması neticesi Almatı kenti ve Mangistau eyaletinde Olağanüstü Hal ilan (OHAL) edilmişti.

OHAL’a ilişkin Cumhurbaşkanı Tokayev’in imzaladığı kararnamede, ülkede kamu güvenliğini sağlamaya yönelik vaziyetin ağırlaşması sebebiyle söz konusu bölgelerde 5 ile 19 Ocak tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Ülkenin eski başkenti Almatı’da ise binlerce kişinin katıldığı gösteriler gece boyuna sürmüştü. Polis, ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etmişti.

OHAL ilan edilen Kazakistan’da hükümet istifa etti!

PROTESTOYU ŞOFÖRLER BAŞLATTI

2 Ocak’ta ülkenin Hazar Denizi kıyısındaki Mangistau eyaletine bağlı Janaözen şehrinde otomobil şoförleri LPG fiyatına yapılan zammı protesto etmeye başlamıştı. Şehrin anayollarını kapatan şoförler LPG fiyatının litre başına 120 Tengeden 60 Tengeye indirilmesini istemişti.

Protesto daha sonra eyaletin merkezi olan Aktau kentine sıçrayarak göstericiler valilik binasının yer aldığı meydana toplanmıştı. Sonrasında bölgedeki büyük petrol sahalarında çalışan işçiler de gösterilere destek vermişti.

Kısa sürede Kazakistan’ın bütün petrol ve doğal gaz rezervlerinin bulunduğu batı kesimindeki Aktau başta olmak üzere Atırau, Aktöbe ve Oral kentlerinde gerçekleştirilen destek maksatlı gösteriler öğleden sonra ülkenin öbür kesimlerine yayılmıştı.

OHAL ilan edilen Kazakistan’da hükümet istifa etti!

Kurulan özel hükümet komisyonu, ktau’da protestocularla görüşerek, LPG fiyatını litre başına 50 Tengeye (0,11 Dolar) düşürdüklerini açıklamıştı. Fakat buna karşın devam eden gösterilerde ise mevcut yönetim sistemini eleştiren siyasi sloganlar atıldı ve halkın sosyoekonomik vaziyetinin iyileştirilmesine ilişkin istekler dile getirilmişti.

Kazakistan’da hükümeti düşüren süreçte, LPG fiyatı litre başına 60 Tengeden 120 Tengeye çıkartılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.