adplus-dvertising

OGS’den HGS’ye geçişte ücret iadesi olacak mı?

Otoyol ve köprüler kullanmak isteyen şoförler, yalnızca HGS ile geçiş yapabilecek. Fakat depozito verilerek alınan OGS’lerin iadesiyle alakalı karışıklık meydana geliyor. Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, araç sahiplerini iade konusunda uyardı.
Takip et
OGS’den HGS’ye geçişte ücret iadesi olacak mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Aracında OGS kullanan 1 milyon 200 bin kişinin 400 bini HGS’ye geçiş yaptı. OGS cihazları HGS kartlarından daha pahalıya satılıyordu. OGS’lerin ederi ile HGS’nin tutarı arasındaki farkın mutlaka HGS’ye yüklenmesi ve ya sahibine iade edilmesi gerekiyor. Bankalar sahip çıkmıyor bu vaziyete. OGS’nin içinde kalan bedellerin de HGS kartına aktarılmasını tüketiciler takip etmeli” şeklinde konuştu.

Otomatik Geçiş Sistemi(OGS) Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından alınan kararla 31 Mart 2021’den itibaren otoyol ve köprü gişelerinde kullanılamayacak. Artık, otoyol ve köprülerde yalnızca HGS kullanılacak. Depozito verilerek alınan OGS’lerin iadesiyle alakalı karışıklık meydana geliyor.

“HGS İLE ARASINDAKİ TUTAR FARKININ MUTLAKA TÜKETİCİYE VERİLMESİ GEREKİYOR”

Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Aracında OGS kullanan 1 milyon 200 bin kişinin 400 bini HGS’ye geçiş yaptı. Ne var ki, OGS cihazları daha pahalı satılıyordu, HGS kartları çok daha ucuz. Yakın zaman önce OGS alanın parası ne olacak çöpe mi atılacak? OGS’lerin ederi ile HGS’nin tutarı arasındaki farkın mutlaka HGS’ye yüklenmesi yahut sahibine iade edilmesi gerekiyor. Bankalar sahip çıkmıyor olaya. Bunun kamu otoritesi tarafından yapılacak bir düzenleme ile mutlaka HGS kartlarına yüklenmesi sağlanmalıdır. OGS’nin içinde kalan bedellerin de HGS kartına aktarılmasını tüketiciler takip etmeli” şeklinde konuştu.

“ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NIN DEVREYE GİRMESİNİ BEKLİYORUZ”

Aydın Ağaoğlu, “Zamanında şoförler OGS almış, bugün OGS kullanılacak vaziyette değil. 1 Nisan itibariyle OGS kullanımdan kalkıyor. Cihazı iade edip bedelini geri isteme hakları vardır çünkü o cihazı satın alırken bir maksatla alındı. Artık o cihaz o amaca hizmet edemiyor. Burada hukuki ayıp söz konusudur. Bankalar ile tüketici arasında çıkmasını istemeyiz. Bunun için de kamu otoritesinin lüzumlu düzenlemeyi yapması gerekir. Bu cihazların kullanılmasının yegane maksadı var, tüketici ihtiyacına dönük değil. Bu sistemin ihtiyaç duyduğu bir cihaz. OGS’yi okuyan köprü otoyoldan geçerken bu cihaz lüzumlu. Bunun dışında tüketicinin ihtiyacı yok. Bu verildiği amaca uygun hizmet etmediğine göre ortada bir hukuki ayıp var. Örneğin tüketici 150 liraya OGS aldıysa, bugün HGS 30 liradan satılıyorsa 120 liranın kendisine iadesini isteyebilir. Parasını kime verdiyse, kimin makbuzu elindiyse ondan isteyebilir. Ulaştırma Bakanlığı’nın bu konuda devreye girmesini bekliyoruz” diyerek konuştu.

“TEK TİP OLMASI DAHA İYİ, AYNI İŞİ GÖRÜYOR”

Şoför Hakan Gökşen “HGS de aynı işi görüyor. OGS ve HGS gişesinin ayrı olmasından dolayı da çok kaza oldu. Ben çok şahit oldum. Şoför OGS mi, HGS mi derken çarpıştı. Tek tip olması daha iyi. Aynı işi görüyor aynı parayı ödüyorsun” şeklinde konuştu. Ali İhsan Tekcan da, “OGS ve HGS arasındaki farkı bilmiyorum esasında. Biz zaten HGS’ye de yükleme yapmıyoruz, ardından borç ödeme sisteminden yapıyoruz. Yeni uygulama ile trafik de illa ki hızlanır diyerek düşünüyorum. Gişeler bölünüyordu, şuanda birleşiyor daha iyi olur diyerek düşünüyorum” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.