adplus-dvertising

OGS ile HGS farkı iade edilmezse Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurulabilir!

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) cihazlarının Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) etiketleriyle değiştirildiği için kullanıcılara cihaz bedelinin ödenmeyeceğini duyuran Karayolları Genel Müdürlüğü’ne (KGL) itiraz tüketicilerden geldi. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Elinde faturası, fişi olan ve cihazı 5 seneden eski olmayan vatandaşlar, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak haklarını arayabilir” şeklinde konuştu.
Takip et
OGS ile HGS  farkı iade edilmezse Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurulabilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

OGS uygulaması 1999 senesinde başladığında, cihazlar 40 dolardan başlayan bedelle alınırken, zaman içinde hem cihazlar ucuzladı hem de cihaz veren banka sayısının sisteme dahil olmasıyla cihaz bedeli 13 dolara kadar düşmüştü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 1 milyon 200 bin kişinin kullandığı OGS’yi kaldırarak, 31 Mart’tan itibaren ücretli bütün köprü, otoyol ve tünel geçişlerinde HGS’ye geçildiğini açıklamasının sonrasında, 40 dolara kadar varan depozito ücretlerinin ne olacağı münakaşası bitmedi. CHP Milletvekili Burhanettin Bulut’un yazılı soru önergesine Bakanlığın “OGS cihazı yerine ücretsiz olarak HGS etiketi verileceği için OGS cihazı alınırken ödenen cihaz bedeli ile OGS-HGS ürünleri arasındaki fiyat farkı iade edilmeyecek” cevabını verdi. Bu yanıta Bulut’un ‘1 milyon 200 bin kişinin parasının üstüne yattılar’ tepkisinin üstüne Karayolları Genel Müdürlüğü “Bahsedilen depozito bedeli olmayıp, vatandaşlarımızın OGS cihazını alırken ödemiş oldukları OGS Cihaz Bedelidir. OGS cihazları 31 Mart 2022’ye kadar kullanılmış ve HGS’ye geçiş sürecinde HGS cihazı ile ücretsiz olarak değiştirilmiştir” açıklaması yaptı. Bütün bu münakaşaların sonrasında Hürriyet’in sorularını cevaplayan TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün “Bahsedilen depozito değil, OGS cihaz bedeliydi” sözlerinin hukuki dayanaktan yoksun olduğunu belirtti. Bunun Tüketici Yasası hükümlerine aykırı olduğuna dikkat çeken Ağaoğlu, gerekçesini şu şekilde anlattı:

HUKUKİ DAYANAK

“Karayolları açıklamasında cihazı tüketicinin, para verip satın aldığı belirtiliyor. Bu yaşamın olağan akışına aykırı, hukuki dayanaktan yoksun. Çünkü tüketicinin o cihazı Karayollarındaki paralı köprü, otoyol, tünel gişelerinden geçişin dışında kullanması mümkün değil; dolayısıyla tüketici başka bir yerde kullanamayacağı cihazı niye satın alsın? O hizmeti satanlar, paralı köprü otoyol, tünel işletmeciliği yapan firmalar bu cihazı işlerinin bir parçası olarak tüketiciye vermek zorundadır. Vatandaşların cihaz için ödemiş oldukları bedel ise o cihazın kırılması, çaldırılması, kaybolması gibi vaziyetlere karşı güvence maksatlıdır, depozitodur. Tıpkı internet hizmeti sunan servis sağlayıcıların modemleri; uydu televizyonu hizmeti verenlerin dekoder cihazlarına verilen güvence bedelleri gibi. Tüketici taahhüt süresi sonunda bu cihazları firmaların bayilerine teslim eder ve parasını alır. Hizmet bittiğinde o cihazlar tüketicinin hiç bir işine yaramaz, başka bir yerde kullanamaz. Dolayısıyla OGS cihazları da tüketicinin işine yaramadığından depozito bedelinin iade edilmesi lazım. HGS etiketi verildiyse ikisi arasındaki farkın ödenmesi lazım; onun yerine o denemez; cihazla etiket fiyatı aynı olamaz.”

‘HEYETE BAŞVURUN’

Mağdur olanların Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabileceğini belirten Ağaoğlu Tüketici Hakem Heyeti’ne gidilebilmesi için de cihazların 5 seneden eski olmaması gerektiğini vurguladı. Fiş ya da faturası elinde olanların müracaat yapabileceğine dikkat çeken Ağaoğlu, müracaat şartlarını ve uyarılarını şu şekilde özetledi: “Cihazı 5 seneden eski olmayan, elinde fiş ya da faturası bulunan tüketiciler, cihazı aldıkları bankaya başvurarak, depozito bedellerinin kendilerine verilmesini talep etmeliler. Reddedilirlerse, Tüketici Hakem Heyetine Başvurarak ödedikleri depozito bedelinin, HGS etiketiyle olan farkının iadesini isteyebilirler.”

5 SENE KOŞULU

Cihazı.5 seneden eski olanlar ile elinde fiş ya da faturası olmayanların müracaatta bulunamayacağını kaydeden Aydın Ağaoğlu, “1.2 milyon cihazı evinde olan tüketicilerin büyük bölümü ödeme makbuz, fişini bulamayacak. Belki yüzde 15-20’si fişini, faturasını saklıyor ve de cihazı 5 seneden eski değilse bedel iadesi için girişimde bulunabilecek. Cep telefonu gibi bu elektronik cihazların kullanım ömrü, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği gereği 5 senedir. Bu sebeple 7 senedir aynı cihazı kullanan itiraz edemez, depozitonun iadesini isteyemez. Tüketici Hakem Heyeti’ne yalnızca bireyler başvurabilir, firmalar değil” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.