Öğretmenlerin haziran seminerlerinin tarihleri belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığın'dan toplanan kabine toplantısında okulların eylül ayına kadar kapalı kalmasına,uzaktan eğitimin ise 19 Haziran tarihine kadar yapılmasına karar verildi. Peki 19 Haziran sonrasında öğretmenler için seminer olacak mı?

Bugüne kadar ülkemizde alınan koronavirüs tedbirleri ve normalleşme sürecinin gidişatı belirlemek için dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan kabine toplantısından okulların durumu ile ilgili kritik bir karar çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrasında 2019-2020 eğitim öğretim döneminin kapatıldığını okulların eylül ayına kadar açılmayacağını eğitim camiasına duyurdu.

Diğer yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise sosyal medya üzeriden yapmış olduğu açıklamada uzaktan eğitimin, eba platformu ve eba tv kanalları üzeriden 19 haziran 2020 tarihine kadar süreceği bu tarihe kadar eba üzeriden canlı ders vb gibi etkinliklerin yapılacağını açıkladı.

Bu süreçte merak edilen bir husus ise 19 Haziran tarihinden sonra öğretmenler için seminerler olacak mı ? Öğretmenler mesleki gelişim çalışmalarına 19 Hazirandan sonra devam edecek mi? soruları oldu.

Öğretmenler Haziran Seminer Çalışmalarını Nasıl Yapacaklar?

Öğretmenlerin Haziran seminer çalışmalarında evrakların teslimi,belirlenen konularda yaptıkları seminer çalışmaları ve Bakanlık,İl,İlçe Milii Eğitim Müdürlükleri tarafından düzenlenen çalışmalara katılıyorlardı. Covid-19 pandemi sürecinde Milli Eğitim Bakanlığından öğretmenlerin seminer çalışmaları ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Ancak pandemi sürecinde öğretmenleri okula çağırarak seminer çalışması yapılması yerine uzaktan seminer çalışmaları planlanması muhtemel görünüyor. Daha da açık konuşmak gerekirse Seminerler kesin uzaktan olacak. Ziya Selçuk’un konuşmasıyla başlayacak ve eğitici videolarla bitecektir.

Seminer tarihleri 22-26 Haziran arasındaki 5 günü kapsayacak. 29 Haziran’dan itibaren yaz tatili süreci başlamış olacak ve yeni eğitim-öğretim yılı Eylül ayında başlayacak.

Gelecek yılın normal takvimi şu şekilde: 2020-2020 eğitim öğretim senesi 7 Eylül 2020 tarihinde başlayacak ve 18 Haziran 2020 tarihinde sona erecektir.

Öğretmenlerin haziran seminerlerinin tarihleri belli oldu

Uzaktan Eğitim Sürdüğü Sürece ve Seminer Döneminde Ek ders Ödenecek

Son yapılan Toplu Sözleşme anlaşmasında; ’01.09.2019 tarihli ve 30875 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kararının ”Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar” bölümünün ”Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2’nci maddesinde; ”Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.’’ hükmü gereğince ek ders ücreti ödemesi yapılmıştı.

Bu durumda öğretmenler 19 Haziran tarihine kadar normal ek ders ödemelerini, 22-26 Haziran arası ise normal seminer ücret ödemelerini ( günlük 3 ek ders saati) alabileceklerdir. Yani 26 Haziran 2020 tarihine kadar öğretmenlere ek ders ödemesi yapılacaktır.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı