Öğretmenlerin Giyeceği Yeni Önlükler Tanıtıldı

Öğretmenlerin kendi isteği doğrultusunda öğretmen önlükleri bugüne uyarlandı. Yeni öğretmen önlükleri tanıtıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Üsküdar’daki Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nda düzenlenen ‘Yeni Tasarlanan Öğretmen Önlüklerinin Tanıtımı Pogramı’ndaki konuşmasında, bir yıl önce 2023 eğitim vizyonuyla ilgili konuşurken yeniliklerden ziyadesiyle söz ettiklerinin altını çizdi.

Bakan Selçuk, öğretmenlerin kıyafeti meselesini sadece kendisinin değil bütün toplumun çok önemsediğini söyledi ve şehirlerdeki ziyaretlerinde öğretmen odalarında ve daha birçok ortamda görme fırsatı bulduğunu anlatarak, bir meslektaşının öğretmen odasında kendisine anlattığı hikayeyi aktardı ve “İlkokula gidiyordum. Babam mandıracıydı ve biz süt dağıtırdık hafta sonlarında. Bir gün bir apartmandan bir kadın pencereden seslendi, süt istedi, yukarı çıktım. Daha ilkokul 2’de 3’teyim ve kapıyı açan kişinin benim öğretmenim olduğunu fark ettim. Meğer onun eviymiş. Öğretmenimi önlüksüz gördüm. Gömleği ve pantolonu vardı. O kadar şaşırdım ki öğretmenim öğretmenliği bıraktı sandım ve eve gidip ağlamaya başladım. Ertesi gün tekrar onu önlükle gördüğümde çok mutlu olmuştum.’ diye böyle bir hatırasını anlattı bir öğretmenimiz.” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENİN DURUŞU, HİTABETİ VE KIYAFETİ BAŞKA ANLAM YÜKLÜYOR”

Öğretmenin giyiminin, kuşamının, davranışının, duruşunun, rol model oluşunun herkes açısından çok kritik ve çok değerli olduğunu söyleyen bakan, “Öğretmenimizin duruşu, hitabeti ve kıyafeti bize başka bir anlam yüklüyor. Başka bir çağrışım yüklüyor. Önlük aslında sadece bir kıyafet değil, ustalığın simgesi. Olmuşluğun, muktedirliğin, muvaffakiyetin simgesi. İşe başlamış olmanın, çalışıyor olmanın, kolları sıvamanın, karşıdan görüldüğünde sorunları çözecek olan kişinin geliyor olduğunun, ‘Ben buradayım, bilgimle, tecrübemle, yeteneklerimle buradayım.’ demenin bir temsilidir. Aslında, mesleğin güçlü temsilidir.” dedi.

ÖNLÜK GİYME ZORUNLULUĞU YOK

Bakan Selçuk yaptığı konuşmada ise önlük giymenin zorunlu olmadığına değinerek, “Tüm öğretmenlerimizin kullanımına yönelik bir zorunluluğumuz elbette yok. Böyle bir zorunluluğun beklentisi içinde asla değiliz. Sadece isteyenler, ihtiyaç duyanlar, ben giymek isterim diyenler için bir seçenek ortaya koyduk. Bunun altını çizerek ifade etmek isterim.” dedi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı