adplus-dvertising

Öğretmenler Günü Tarihçesi! 24 Kasım Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı, İlk Ne Zaman Kutlandı?

Mustafa Kemal Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verildiği gün Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Türkiye'de her yıl 24 Kasım'da bu kutsal mesleği icra eden öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlanır. Peki Öğretmenler Günü neden kutlanır, nasıl ortaya çıktı? 24 Kasım Öğretmenler Günü ilk ne zaman kutlandı, tarihi ve önemi nedir? Dünyada ve Türkiye'de Öğretmenler Günü tarihçesi..
Takip et
Öğretmenler Günü Tarihçesi! 24 Kasım Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı, İlk Ne Zaman Kutlandı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Öğretmenler Günü tarihçesi!

ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ

Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır. 8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyet’in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kuran Ulu Önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yenilikler yapmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur. Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

Öğretmenler Günü Tarihçesi! 24 Kasım Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı, İlk Ne Zaman Kutlandı?

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşmişti.

Öğretmenler Günü Tarihçesi! 24 Kasım Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı, İlk Ne Zaman Kutlandı?

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

1981 yılından bu yana kutlanan öğretmenler günü 11 Kasım 1928’de Atatürk’ün Başöğretmen unvanını almasıyla belirlenmiş olan bir tarihtir. Ulu Önderimizin 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun bu unvanı aldığı yıldönümlerinde ülke çapında bu tarihin tüm öğretmenlere armağan edilmesine karar verilmiştir…

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

Öğretmenler Günü Tarihçesi! 24 Kasım Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı, İlk Ne Zaman Kutlandı?

DÜNYADA ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat, Türkiye’de ise her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.