Öğrenim kredisi borçları için taksit yapılandırması!

Öğrenim döneminde kullanılan krediler için taksit yapılandırması geldi. Kredi tutarları küçük taksitlere bölünüp ödenebilecek. Yapılandırma 5 milyondan fazla kişiyi ilgilendiriyor.
Takip et
Öğrenim kredisi borçları için taksit yapılandırması!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meclis’e sunulan 15 maddelik yapılandırma düzenlemesi üniversite mezunu olan ortalama 5 milyon kişinin öğrenim kredisi borcuyla alakalı de mühim kolaylıklar getiriyor. Mezunlar, senelerdir faizle biriken borçlarından küçük bir farkla kurtulabilecek.

Öğrenim kredisi borçları için taksit yapılandırması!

Posta Gazetesi’nin haberine göre, okul senelerinde hep ek kaynağa ihtiyaç duyulmuştur. Bu konuda imdada burslar ve öğrenim kredisi yetişir. Üniversite eğitimi esnasında alınan öğrenim kredileri, okul bitiminden itibaren 2 sene sonra ödenmeye başlıyor. İş bulamayanlar birer senelik ertelemeler yapabiliyor. Fakat pek çok öğrenci, farklı sebeplerle kredi borcunu zamanında yatıramadı.

30 NİSAN’DAN ÖNCEKİ ALACAK

AK Parti tarafından Meclis’e sunulan, vergi ve prim borçlarında mühim kolaylıklar sağlayan yeni yapılandırma paketi, borcunu ödeyemeyen ortalama 5 milyon üniversite mezununa da mühim bir kolaylık sağlıyor. Tasarıyla Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) olan öğrenim ve katkı kredisi borçları da yapılandırmadan faydalanabilecek. 30 Nisan 2021 tarihinden önceki borçlar kapsamda olacak.

AZ BİR KATSAYI FARKIYLA

Düzenlemenin 1-2 hafta içinde hızla Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Kanun çıktıktan sonra yapılandırma müracaatları 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek. İlk taksit son ödeme günü 30 Eylül olarak tespit edildi. Bu tarih günün koşullarına göre uzatılabilir. Yapılandırma anaparaya eklenen gecikme zammı ve faizinde indirim sağlıyor. Anaparada bir indirim söz konusu değil. Geciken dönem için aylık 0.35’lik Yİ-ÜFE oranı baz alınacak. Bu da daha önce aylık işletilen yüzde 1.40’lık gecikme faizinden çok daha düşük bir orana işaret ediyor.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Kanun yürürlüğe girdikten sonra Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın ‘ivd.gib.gov.tr’ adresi üstünden giriş yapılacak. Online yapılan müracaat neticesinde çıkan bu ekranda e-Devlet ile giriş seçeneği bulunuyor. Buna tıklayarak ve e-Devlet bilgilerinizle giriş yapacaksınız. Sitedeki talimatlarla ilerleyerek müracaat yapılabilecek. Vergi dairesine ‘turkiye.gov.tr’den de erişilebiliyor. Ya da vergi dairelerine giderek şahsen müracaat yapılabilecek. Ödemeleri de kredi kartıyla yahut havale ile yapmak mümkün olacak.

KONTROL E-DEVLET’TEN

Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler ‘turkiye.gov.tr’den e-Devlet şifreleri ile erteleme talebinde bulunabiliyor. Erteleme müracaatında bulunmak için işsizlik, askerlik vaziyetlerinin oluşması ve yüksek lisans ya da doktora eğitiminin devam etmesi gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMENİN AVANTAJI ÇOK Öğrenim kredisi borçları için taksit yapılandırması!

Yapılandırılan öğrenim kredisinin hepsi ilk taksit ödeme süresinde peşin yatırılırsa, anaparaya eklenecek enflasyon farkının yalnızca yüzde 10’u alınacak. Yani farkın yüzde 90’ı silinecek. Borç ikinci taksit süresinde kapatılırsa enflasyon farkının yalnızca yarısı tahsil edilecek. Örneğin, enflasyon farkı 1.000 lira çıkarsa peşinde yalnızca 100 lira artı anapara ödenecek. İkinci taksit süresinde ödenecek fark 500 lira olacak.

2 AYDA BİR, 18 TAKSİT

Borç, ödemeleri 2 ayda bir olmak üzere 18 taksitte (36 ayda) kapatılabilecek. Taksit faizi, enflasyon farkı ile tespit edilen borcu 6 taksitte kapatanlar için yüzde 4.5, 9 taksitte ödeyenler için yüzde 8.3, 12 taksitte yatıranlar için yüzde 10.5, 18 taksitte ödeyenler için de yüzde 15 olarak tespit edilecek. Örneğin; anapara ve enflasyon farkı 5 bin liraysa 18 taksidi seçen 5 bin 750 lirayı 319 liralık taksitler halinde ödeyecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.