adplus-dvertising

Öğrencisinde cinsel taciz suçlamasıyla dava açılan öğretmenin yazışmaları ifşa oldu!

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde lise öğrencisi E.N.T.’ye (16) mesajlar gönderen öğretmen Ç.A. (32) hakkında ‘çocuğa karşı özellikli cinsel taciz’ suçlamasıyla 6 seneye kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ç.A. mesajlarında kullandığı ‘yavrum, ‘kızım’, fıstık’, öptüm’ gibi ifadeler için “Her öğretmenin öğrencilere yaklaşımı farklıdır. Ben de samimi bir öğretmen olarak derslerimi böyle işlemekte ve öğrencilere yaklaşımım bu biçimdedir” şeklinde konuştu.
Takip et
Öğrencisinde cinsel taciz suçlamasıyla dava açılan öğretmenin yazışmaları ifşa oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şarköy Anadolu Lisesi’nde öğretmenlik yapan Ç.A., kız öğrencisi E.N.T.’ye cep telefonundan mesajlar gönderdi. Mesajlardan rahatsız olan E.N.T., vaziyeti ailesine anlattı. Aile de öğretmenden şikayetçi oldu. Kaymakamlık tarafından açığa alınan öğretmen hakkında adli soruşturma da başlatıldı. Savcılıkta ifadesi alınan Ç.A., çıkarıldığı Şarköy Sulh Ceza Hakimliği’nce 9 Şubat’ta tutuklandı.

Şarköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, öğretmen Ç.A. hakkındaki soruşturmayı tamamlayıp, hazırladığı iddianame Şarköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Öğretmen Ç.A.’nın ‘çocuğa karşı özellikli cinsel taciz’ suçlamasıyla 1 seneden 6 seneye kadar hapisle cezalandırılması istendi. Suçun, ‘Eğitim ve öğretim ilişkisi’ ve ‘iletişim vasıtasıyla’ gerçekleştirildiği söylenen iddianamede öğrenci E.NT., ifadesinde öğretmenin 1 senedir derslerine girmediğini söyleyerek, okul arkadaşından telefon numarasını alıp, kendisine video ve mesajlar attığını anlattı. E.N.T., “Ben ilk başta gördüğümde çok şaşırdım, yazdıkları bana çok saçma geldi ve rahatsız oldum. Bu biçimde konuşmayı bana kimse yapamaz, ben akrabalarımla dahi böyle konuşma yapmıyorum. Babam eve geç gelince kendisine hemen söyledim ve babam hocayı uyarmasına karşın hala mesaj atmaya devam etti. Daha önceden okulda bana karşı herhangi bir taciz olayı bulunmadı fakat bakışlarından rahatsız olmaktaydım. Bu olaylar sebebiyle korktuğum ve çekindiğim için okula gidemedim. Ben kendisinden davacı ve şikayetçiyim” diyerek konuştu.

‘YAVRUM, KIZIM, FISTIK, ÖPTÜM’

İddianamede, ifadelerine başvurulan öbür öğrenciler de öğretmenleri Ç.A.’nın kendilerine ‘yavrum, ‘kızım’, fıstık’, öptüm’ gibi ifadeler kullandığını söylediği yer aldı. Öğretmen Ç.A. ise ifadesinde, öğrencisi E.N.T.’nin telefonunu okuldaki edebiyat kurslarına katılmasını temin etmek için başka bir öğrencisinden aldığını ve bu yüzden iletişime geçtiğini iddia etti. Ç.A., öğrencisine şarkıyı edebi manada araştırmak maksadıyla attığını söyleyerek, şu şekilde konuştu:

“Alkolün de verdiği etki ile laf lafı açtığından konu dağılarak bu noktaya kadar geldi. E.N.T.’den sonra adını bilmediğim 5-6 kişi ile kurs nedeni ile irtibata geçecektim. Bana sormuş olduğunuz ‘yavrum’, ‘kızım’, ‘fıstık’, ‘öptüm’ biçimindeki hitapları ben sınıfta devamlı kullanmaktayım. Mağdur çocuğun ifadesindeki beyanlara katılmıyorum, ben bütün öğrencilerime böyle konuşmaktayım. Her öğretmenin öğrencilere yaklaşımı farklıdır. Ben de samimi bir öğretmen olarak derslerimi böyle işlemekteyim ve öğrencilere yaklaşımım bu biçimdedir. Gene bana sormuş olduğunuz yazışma içeriklerinde ‘Sen istiyor musun kimseye söylemeden yaşamak?’ ‘Ya öyle ya bu şekilde istiyorsan yaz’ biçimindeki yazışmaların E.N.T.’nin de bulunduğu gruptaki öğrencilerin huzursuz gördüğümden, bana içini dökmesi için söyledim. Ben üstüme atılı suçlamaları kabul etmiyorum, ben hiçbir biçimde E.N.T.’ye cinsel tacizde bulunmadım. Hatamı kabul ediyorum fakat suçu işlemedim.”

İddianamede, öğretmen Ç.A.’nın öğrencisi E.N.T.’ye ‘Bir şarkı tut’ adlı şarkıyı attıktan sonra yaptığı yazışmalar şöyle yer aldı:

Ç.A.: Dinle yavrum, sevdiğine atarsın belki.

E.N.T.: Sağ olun hocam

Ç.A.: Yorumun olursa şarkıya dair at gitsin

E.N.T.: Tamam hocam (Gülen surat emoji)

Ç.A.: Peki, sana kesinlikle inanmasam da gene de beklerim

E.N.T.: Anlamadım hocam

Ç.A.: Anlamaman yeter, ben anladım merak etme, iyi geceler yavrum

E.N.T.: İyi geceler hocam

Ç.A.: Yalnızca bir şey soracağım. Hiç mi bir şey anlamadın?

E.N.T.: Anlamadım hocam valla- Ne anlamam gerekiyordu?

Ç.A.: Tamam yavrum sen uyu. İyi geceler. Ara Sıra insan sever o da sen de kalsın

E.T.: (Ara Sıra insan sever kısmını ileti yaparak) Hocam ben anlamıyorum şu an

Ç.A.: Boş ver, iyi geceler yavrum sen istiyor musun kimseye söylemeden yaşamak? Ya öyle ya bu şekilde. İstiyorsan yaz.

Öğrencisinde cinsel taciz suçlamasıyla dava açılan öğretmenin yazışmaları ifşa oldu!

İddianamede öğretmenin, saat 00.58’deki yazışmalarında, ‘özel yazacaksan yaz ama kesinlikle genel olmasın’ biçiminde ısrarcı olduğu söylenerek, “Yazışmalar ve yazılan saat dikkate alındığında içeriklerin öğrenci-öğretmen ilişkisi içinde kalan diyaloglardan olmadığı, zanlının öğrencisine alakasının olduğu ve bu alakaya karşılık beklediğinin açıkça belli olduğu, müştekinin bu yazışmalardan rahatsız olduğunda ve tepki verdiğini anladığında ise kimseye söylememesi konusunda baskı kurmaya çalıştığı, yazışmaların taciz boyutunda olduğu ve bu eylemleri cinsel saikle işlediğinin anlaşılmıştır. Bu haliyle soruşturma neticesinde oluşan inanç ve takdir sonucunda, zanlının atılı eğitici ve öğretici kişiler tarafından çocuğa karşı cinsel taciz suçunu işlediği, yeterli şüpheye bütün dosya kapsamında ulaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.