Öğrencilere Kasım ayında ücretsiz destek!

Son Dakika: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bütün eğitim kademelerinde yardımcı kaynakların ve destekleyici eğitim materyallerinin kasım ayından itibaren ücretsiz dağıtılmaya başlanacağını bildirdi.
Takip et
Öğrencilere Kasım ayında ücretsiz destek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son Dakika: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bütün eğitim kademelerinde yardımcı kaynakların ve destekleyici eğitim materyallerinin kasım ayından itibaren ücretsiz dağıtılmaya başlanacağını bildirdi.

Özer, AK Parti hükümetlerinin, 2002 senesinden itibaren eğitimde kalitenin arttırılmasıyla alakalı çok ciddi yatırımlar yaptığını belirtti.

Bu kapsamda bütün kademelerde eğitime erişim ve okullaşma konularında çalışmalar yapıldığını aktaran Özer, eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için ders kitaplarına ücretsiz erişimle alakalı çok mühim adımların atıldığını ifade etti.

Bakan Özer, 2003’ten itibaren bütün kademelerde ders kitaplarının ücretsiz verildiğini, bugüne kadar 3 milyar 374 milyon kitap dağıtıldığını hatırlatarak, “2021 senesinden sonra da bu hizmet aynı biçimde devam edecek.” diyerek konuştu.Öğrencilere Kasım ayında ücretsiz destek!

“BAKANLIK OKULLARDA YARDIMCI KAYNAK KULLANILMASINI YASAKLADI”

Bakanlık tarafından yardımcı kaynakların ücretsiz dağıtılması çalışmasına değinen Özer, yardımcı kaynak konusunun senelerden beri kamuoyunda münakaşalara yol açan bir husus olduğunun altını çizdi.

Özer, Bakanlığın okullarda yardımcı kaynak kullanılmasını yasakladığını hatırlatarak, ders kitabı haricindeki bütün kaynakların öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz biçimde ulaştırılması için çalıştıklarını dile getirdi.Öğrencilere Kasım ayında ücretsiz destek!

Son günlerde yardımcı kaynakların velilere zorla aldırıldığı konusunda kamuoyunda haberlerin yer aldığını anımsatan Özer, bütün il milli eğitim müdürlüklerinin ve okulların, öğrencilere yardımcı kaynak aldırılmamasına yönelik uyarıldığını aktardı.

Mahmut Özer, yardımcı kaynak desteği için çalıştıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yalnızca LGS ve YKS sınavlarına hazırlık için değil, 2. sınıftan 12. sınıfa kadar bütün kademelerde ve sınıf seviyelerinde etkinlikten detaylı fasiküllere kadar, yani mevcut öğrenmenin yan takviye destekleyici materyaller ile desteklenmesiyle alakalı bir adım attık. Ekim ayının ilk haftasında web sitemizden 2. sınıftan 12. sınıfa kadar bütün sınıf seviyeleriyle alakalı etkinlik kitaplarının fasiküllere kadar, LGS ve YKS’deki sınav sorularına kadar çok kapsamlı ve çok özellikli kaynakları öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin erişimine açtık, bunlara ücretsiz olarak erişimini kolaylaştırdık.”Öğrencilere Kasım ayında ücretsiz destek!

“YÖNERGE HAZIRLADIK”

Bugünden itibaren yeni bir adım daha attıklarını, ders kaynaklarının ve yardımcı destekleyici materyallerin dağıtımıyla alakalı yeni yönerge hazırladıklarını duyuran Özer, şu şekilde devam etti:

“Bir taraftan ders kitapları ücretsiz olarak dağıtılmaya devam ederken, öbür taraftan Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı destekleyici öğretim materyallerinin ve yardımcı kaynakların dijital ortamda ücretsiz erişimini artırırken, öbür yandan da basılarak bütün okullara, bütün sınıflara dağıtılmasıyla alakalı karar aldık. Bir yönerge değişikliğine gidiyoruz. Kasım ayından itibaren de bunu uygulamaya geçiriyoruz. Esasında bunu, bu ay içerisinde uygulamaya geçirdik, ama bütün illerde ilk kez kasım ayından itibaren uygulamaya geçireceğiz. Biliyorsunuz bir hafta önce Ağrı’ya gitmiştim. Ağrı’da 140 bin öğrencimiz var. 140 bin öğrencinin hepsine bu hazırlamış olduğumuz kaynakları, o gün itibarıyla eriştirdik.”Öğrencilere Kasım ayında ücretsiz destek!

“BÜTÜN ÖĞRENCİLERİMİZİ BU SÜREÇTE DESTEKLEME MECBURİYETİMİZ VAR”

Herhangi bir okul yöneticisi ve öğretmenin yardımcı kaynak alımına zorlamaya hakkı olmadığını yineleyen Özer, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Milli Eğitim Bakanlığı olarak bütün öğrencilerimizi bu süreç içerisinde destekleme mecburiyetimiz var. Dolayısıyla bir taraftan Kovid-19 sürecindeki öğrenme kayıplarını telafi etmek için de fırsat olarak değerlendirdik. Bu iki boyutlu devam edecek. Bir taraftan Kovid-19 sürecindeki öğrenme kayıplarını telafi etmeyle alakalı destekleyici materyal olarak hizmet edecek öbür taraftan her ayın başında bunları dijital olarak ücretsiz erişime sunarak ve basılı olarak bütün illere, okullara dağıtarak senelerden beri kronik olan sorunun rehabilitasyonuyla alakalı çok mühim bir adım atacağız.”

Yardımcı kaynaklarla alakalı hazırlığı çok deneyimli uzman bir kadronun yönettiği bilgisini veren Özer, “Temel eğitimden ortaöğretime, özel eğitimden mesleki eğitime kadar senelerden beri yardımcı kaynak, soru bankası, fasiküller, etkinlik kitaplarını hazırlayan ekip, her geçen gün kapasitesini artırarak ülkemizin gençlerinin eğitim kalitesini artırmayla alakalı inanılmaz bir kaynak havuzu yaratıyor.” ifadesini kullandı.Öğrencilere Kasım ayında ücretsiz destek!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.