Öğrenci Minibüsü Yandı! Faciaya Ramak Kaldı

Kocaeli’nde satranç turnuvasına giden 28’i ilkokul öğrencisi 36 kişiyi taşıyan Çayırova Belediyesi’ne ait minibüs, seyir halindeyken yanmaya başladığı belirtildi. Velilerin olayı erken fark etmesi sayesinde kimse yaralanmadan facia önlendi. Ancak uzun süre soğukta bekleyen öğrencilerin eşyalarının yandığı belirtildi. Olay yerine gelen belediyenin Ulaştırma Müdürü’nün ise velileri azarlayarak yanındakilere “Bir daha bunlara araba vermeyin” dediği iddia edildi. Gebze Eğitim Sen Şubesi, olayda sorumluluğu bulunanların hesap vermesi gerektiğini ifade etti. Çayırova Güzeltepe İlkokulu yönetiminin, öğrencilerin İl Spor Müdürlüğü'nün 21 Mart’ta düzenlediği Satranç Turnuvası'na katılması için Çayırova Belediyesi'nden araç talebinde bulunduğu belirlendi. Turnuvaya katılacak 28’i öğrenci ile 6 veli ve bir müdür yardımcısı, Çayırova Belediyesi'ne ait 27 kişilik 41 TP 347 plakalı araçla yola çıktığı belirtildi. Araçta bazı veliler ayakta, bazı çocuklar ise velilerin kucağında yolculuk etmeye mecbur kaldı. Koltuklarında kemer de bulunmayan minibüsün, velilerin itirazlarına rağmen yola çıktığı tespit edildi. Yolda velilerin benzin kokusu alması üzerine aracın bir benzin istasyonuna çekildiği ifade edildi. Fakat şoförün, “sorun olmadığını” söyleyerek yola devam ettiği ve yaklaşık 5 dakika sonra araçta yangın çıktığı öğrenildi. Velilerin durumu erken fark etmesiyle yangından can kaybı olmadığı belirtildi. Ancak öğrencilerin araçla birlikte eşyalarının yandığı belirlendi. Ayrıca öğrencilerin soğukta saatlerce beklediği ifade edildi.

Velilere Azar

Çıkan yangın nedeniyle aracın tamamen yandığı tespit edildi. Olay yerine gelen Çayırova Belediyesi Ulaştırma Müdürü’nün ise velileri azarladığı iddia edildi. Ulaştırma Müdürü, yakalarında görevli kokartı olan velilere “Sizin burada ne işiniz var?” diyerek yanındakilere “Bir daha bunlara araç vermeyin!” talimatını verdiği belirlendi.

“Can Güvenliği Tehlikeye Atılamaz”

Gebze Eğitim Sen Şubesi, yaşanan olayla ilgili bir açıklamada bulundu. Olayın sorumlularının idari ve adli olarak hesap vermesi gerektiğini dile getiren Eğitim Sen, konunun takipçisi olacağın belirtti. Eğitim Sen Gebze Şube Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Bölgemizde önceki yıl gerçekleşen ve 4 kişinin ölümü ile sonuçlanan servis kazasından hiç ders çıkarılmadığı açıktır. Eğitim öğretim faaliyetlerinde öğrenci, öğretmen ve velilerin can güvenliği tehlikeye atılamaz. Sorumluluğu olanlar sorumluluklarının gereğini yerine getirmemiştir! Soruyoruz: Bir malın taşınmasında dahi standart varken 28 öğrencimizin ulaşımında kurallara uyulmamış olması kabul edilebilir değildir. Geleceğimiz olan 28 pırıl pırıl öğrencimiz başta olmak üzere görevli öğretmen arkadaşımız ve velilerimizin canının hiç mi kıymeti yoktur? Ulaştırma Müdürü'nün orada ne işleri olduğunu sorduğu görevli velilerimiz olmasaydı müdür yardımcısı tahliyeyi tek başına sağlıklı şekilde nasıl sağlayacaktı? Araç kaç yaşında idi? Aracın yangın tüpü var mıydı, araç denetimleri yapılmış mıydı? En önemlisi, ya yanan aracın kapıları açılmasaydı? Bu duyarlılık ile konunun soruşturulmasını, sorumluluğunu yerine getirmeyen herkesin adli ve idari olarak hesap vermesini istiyoruz. Konunun takipçisi olacağız!”
Öğrenci Minibüsü Yandı! Faciaya Ramak Kaldı
Bizi Takip Edin

Bize Katılın