Öğrenci Araştırmasında Utandıran Sonuçlar

Türkiye genelinde yapılan bir araştırmaya göre sekizinci sınıfa giden öğrencilerin tam yüzde 16’sı en basit matematik uygulama olan 4 işlemi bile yapamıyor.

Türkiye genelinde 4. ve 8. sınıf öğrencileri arasında yapılan bir araştırmadan vahim sayılabilecek sonuçlar çıktı. Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkan gerçeği göre 8. sınıf öğrencilerinden yüzde 16’sı 4 işlem çözemiyor. Öğrencilerin yüzde 25’inin Türkçe bilgisi ise vasatın bile altında.

81 ilde toplam 132 bin öğrenci üzerinde yapılan araştırmada öğrenciler üzerinde çoğunlukla matematik ve sosyal testler uygulandı. Ancak çıkan sonuçlar eğitim sistemimizi yeniden gözden geçirmemizi gerektirecek cinsten. 8. sınıf öğrencilerinin çeyreğinin, 8 yıl boyunca Türkçe dersi görmelerine rağmen Türkçe seviyelerinin henüz temelde olması vahim bir sonuç olarak ortaya çıktı. Sosyal bilimler testlerinde ise öğrencilerin yarısına yakını temel bilgi seviyesinde kalırken yüzde 16’sı temel bilgi seviyesinin altında yer aldı.

ÖZEL ORTAOKULLAR EN İYİSİ

Yapılan araştırmaya göre yeterlilik anlamında birinci sırayı özel ortaokullar alırken onları İmam Hatipler takip etti. Yatılı bölge okulları ise son sırada yer aldı. Araştırmadan çıkan sonuçlara göre öğrencilerin yüzde 46’sı ise kitap okumaya haftada yalnızca 1 saat zaman ayırıyor. Öğretmenler arasında yapılan araştırmaya göre ise kadın öğretmenlerin mesleki doyumluk oranları erkek meslektaşlarına göre çok daha fazla.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı