OECD, 2021 yılı için Türkiye’nin ekonomik büyüme puanını artırdı!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye’nin 2021 senesi büyüme beklentisini 2,7 puan artırarak yüzde 8,4 seviyesine yükseltti.
Takip et
OECD, 2021 yılı için Türkiye’nin ekonomik büyüme puanını artırdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

OECD’nin “Eylül Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu” yayımlandı. Raporda, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılamadaki ilerleme ile kamu ve merkez bankalarının desteğinin etkisiyle ekonomik toparlanmanın güç kazandığı söylendi.

Küresel GSYH’nin salgın öncesi seviyelerin üzerine çıktığı aktarılan raporda, krizden çıkan ülkelerin farklı sınamalarla karşı karşıya olduğu, ekonomik toparlanmanın her ülkede eşit ölçüde gerçekleşmediği kaydedildi.

Raporda, ülkeler arasında aşılama oranındaki büyük farklılıkların ekonomik toparlanmadaki eşitsizlikleri artırdığı bildirildi.

Virüsün tekrardan yayılmasının bazı ülkeleri faaliyetleri kısıtlamaya zorladığı ifade edilen raporda, bunun tedarik zincirleri üstünde tıkanıklıklar ve baskılara neden olduğu kaydedildi.

PETROL VE METALİN FİYATI ARTTI

Raporda, ekonomilerin tekrardan açılmasıyla beraber talepteki hızlı artışın özellikle petrol ve metal gibi emtia fiyatlarının yükselmesine neden olduğuna dikkat çekildi.
Gıda fiyatlarındaki yükselişin özellikle gelişmekte olan piyasaları etkilediğine işaret edilen raporda, salgının neden olduğu tedarik zincirlerindeki gerilimlerin maliyet baskılarına katkıda bulunduğu ve nakliye maliyetlerini yükselttiği söylendi.

Raporda, enflasyon görünümünün mühim derecede farklılık gösterdiği, ABD ve bazı gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde hızla yükseldiği, Avrupa’daki bazı gelişmiş ülkelerde ise görece düşük seyrettiği aktarıldı.

KÜRESEL EKONOMİ İÇİN BÜYÜME TAHMİNİ DÜŞTÜ

OECD’nin 2021 ve 2022 senelerine ilişkin ekonomik büyüme öngörülerine yer alan raporda, mayısta 2021 için yüzde 5,8 olarak açıklanan küresel ekonomi için büyüme tahmini yüzde 5,7’ye düşürüldü. Bu rakam, 2022 için ise yüzde 4,4’ten 4,5’e çıkarıldı.

Daha önce 2021 için yüzde 6,9 olarak açıklanan ABD ekonomisinin büyüme tahmini yüzde 6’ya indirildi. ABD ekonomisinin 2022 büyüme tahmini de yüzde 3,6’dan 3,9’a revize edildi.

Euro Bölgesi için 2021’de öngörülen yüzde 4,3’lük büyüme tahmini yüzde 5,3’e, gelecek sene için de yüzde 4,4’ten 4,6’ya yükseltildi.

Çin ekonomisine yönelik bu sene için daha önce yüzde 8,5, 2022 için de yüzde 5,8 olarak açıklanan büyüme tahmini değiştirilmedi.

Raporda, Türkiye ekonomisine ilişkin 2021 senesi büyüme öngörüsü yukarı yönlü güncellendi. Türk ekonomisine yönelik mayısta bu sene için yüzde 5,7 olarak açıklanan büyüme tahmini, 2,7 puan yukarı yönlü düzeltme ile yüzde 8,4 olarak revize edildi.
Türkiye ekonomisinin gelecek seneye ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 3,1 oldu. Böylece Türkiye’nin 2021 senesindeki büyüme oranıyla OECD mensupları arasında ilk esnada, G20 ülkeleri arasında da Hindistan ve Çin’den sonra üçüncü esnada yer alması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.