Bu Meyveyi Yiyen Çocuklar Birer Birer Ölüyor!

Pürüzlü kırmızı dış zarının içinde beyaz yaban mersinine benzeyen yumuşak dokusu bulunan Liçi Güney Asya'da onlarca çocuğun canına mal oldu.

Bu Meyveyi Yiyen Çocuklar Birer Birer Ölüyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bir zamanlar vergi olarak alınacak kadar değerli olan hatta faydalarıyla tüm dünyaya yayılmaya başlayan Liçi son günlerde Güney Asya halkının başına dert oldu. Onlarca çocuğun ölümüne sebep olan liçi, ejderha gözü ve kral meyvesi olarak da biliniyor.

ONLARCA ÇOCUK YOĞUN BAKIMDA

Faydalarıyla bilinen içinde zehirli bir çekirdeği olduğu söylenen meyvenin içi yumuşak beyaz bir dokuda dışı ise kırmızı pürüzlü bir zarla kaplı. Güney Asya’da onlarca çocuğun ölümüne sebep olan meyve yüzünden, 50’ye yakın çocuğun da durumunun ağır olduğu belirtildi. Hindistan’da yıllardır tüketilen ve son günlerde onlarca çocuğun ölümüne sebep olan meyvenin son zamanlarda nasıl böyle bir etki oluşturduğu yetkililerce araştırılıyor.

TÜRKİYE’DE DE SATILIYOR

Özellikle Güney Asya’da yetişen Liçi, son zamanlarda faydalarının anlatılmasıyla ülkemizde de üretilmeye başlamıştı. Onlarca çocuğun ölüm haberinin gelmesinin ardından, İçel’de Liçi üreten çiftçiler ise ürettikleri malların ellerinde kalmasından korktuklarını bildirdiler.

Faydalarının anlatılarak bitirilemediği ancak kısa süre önce Güney Asya halkının başına dert olan tropikal meyve Liçi Türkiye’de birçok markette de satılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.