Nusret Gökçe, ABD’de çalışanlarıyla mahkemelik oldu!

‘Salt Bae’ hareketiyle dünya çapında şöhrete kavuşan işletmeci Nusret Gökçe, bugün uluslararası basının manşetlerinde yer aldı. ABD’nin New York eyaletinde çalışan 5 kişi, haftada 72 saat çalıştırıldıkları gerekçesiyle dava açtı
Takip et
Nusret Gökçe, ABD’de çalışanlarıyla mahkemelik oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CNBC’nin haberine göre, ‘Salt Bae’ hareketiyle dünya çapında tanınan işletmeci Nusret Gökçe’nin New York şubesinde çalışan 5 kişi, haftada 72 saat çalıştırılıp mesai ücreti ödenmediği gerekçesiyle Gökçe’ye dava açtı.

Ersel Ok, Muhammet Yılmaz, Emre İşler, Eyyüp Yeniçeri ve İbrahim Geçit adlı çalışanların Nusr-Et et lokantası zincirinde 2018-2019 seneleri arasında işe alınıp ABD’ye yerleşmelerinden önce Türkiye’de yaşadıkları, mutfakta ızgara bölümünde çalıştıkları söylendi. Business Insider, Nusret Gökçe’nin avukatı Christy Reuter’a ulaşırken, konuya dair yorum alamadı, fakat talebin Gökçe’ye bildirileceği ifade edildi.

Dava gerekçesinde, restoran zincirlerinde yönetici olmayan pozisyonlarda yorucu saatler boyu çalışmak mecburiyetinde kalan 5 kişiye haftalık 1125 dolar maaş verildi. Fakat, 5 erkek fazla mesai ücreti ödemesi yapılmadan 72 saat, ara sıra 90 saat çalıştırıldıklarını öne sürdü. Davacıların çalışma saatlerinin yahut ücret beyanlarının kayıtlarının tutulmadığı da dava dosyasında yer aldı.

Çalışanların haftada 40 saati aşan çalışma süresinde fazla mesai ücreti alma hakkına sahip olduğu söylenen Adil Çalışma Standartları Kanunu’nı ihlal ettiği söylendi. Yasaya göre fazla mesai ücretinin saatlik ücretin 1.5 katına eşit olmalıdır.

5 çalışanın Temmuz ayında Nusr’et’den ayrıldıkları ifade edildi. Gökçe’nin restoranda olduğu zamanlarda, dava açan 5 kişinin daha uzun saatler çalışmalarının yanı sıra, kendisi için özel yemekler pişirmelerini istediği de iddia edildi.

NUSRET GÖKÇE KİMDİR?

9 Ağustos 1983’te Erzurum’da, madenci bir baba ve ev hanımı bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Nusret, ‘okul’ dediği Bostancı Kasaplar Çarşı’nda yetiştikten sonra dünyanın en meşhur şeflerinden biri haline geldi. Sosyal medyada paylaştığı videolarla şöhretini daha da pekiştiren Gökçe, dünyanın pek çok şehrinde de restoranlar açtı ve mekanlarında birbirinden meşhur adları ağırlıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.