adplus-dvertising

Nureddin Nebati, 2022’de çiftçiye verilecek tarımsal desteği açıkladı!

2022 senesinde tarımsal destek bütçesinin 25.8 milyar TL olarak tespit edildiğini, hububat üreticilerine ödenmek üzere de 3.2 milyar TL ek girdi ilave desteği getirdiklerini kaydeden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “2022 desteği böylece 29 milyar TL’ye çıktı” açıklamasında bulundu. Nebati, 2022’de tarımsal üreticilere 9.8 milyar TL tutarında faiz desteği temin etmeyi öngördüklerini belirtti.
Takip et
Nureddin Nebati, 2022’de çiftçiye verilecek tarımsal desteği açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Ziraat Bankası tarafından Dünya Çiftçiler günü dolayısıyla gerçekleştirilen ‘Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’ programına katıldı.

Programda Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar da yer aldı. Tarım sektörüne verilen desteklerden bahseden Nebati, “Bu kapsamda son 5 senede (2017-2021) çiftçilerimize ortalama 90 milyar TL tutarında tarımsal destek ödemesi gerçekleştirdik. 2022 senesi için 25.8 milyar TL olarak tespit edilen tarımsal destek bütçesine hububat üreticilerine ödenmek üzere 3.2 milyar TL ek girdi desteği ilave ederek 29 milyar TL’ye çıkardık” şeklinde konuştu.

2021 senesi içinde 896 bin üreticiye 75 milyar TL tutarında hazine destekli kredi kullandırdıklarını açıklayan Nebati, “Bu kredilerin faizinin, yaklaşık yüzde 70’i bakanlığımızca karşılanmıştır. Böylece, tarımsal üreticilerimize 4.6 milyar TL tutarında faiz desteği sağladık. 2022 senesinde da tarımsal üreticilere bir önceki seneye göre iki katından fazla bir artışla 9.8 milyar TL tutarında faiz desteği temin etmeyi öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

SAVUNMA KADAR ÖNEMLİ

Nureddin Nebati, 2022’de çiftçiye verilecek tarımsal desteği açıkladı!

Tarımın savunma sanayisi kadar stratejik önemi olduğunu söyleyen Bakan Kirişci de, “Gerçekten tarımın stratejik bir sektör olduğunu, en az savunma sanayisi kadar bir ülke için vazgeçilmez milli güvenlik konusu olduğunu dünya önce pandemi ve devamında da Rusya-Ukrayna savaşıyla yaşayarak müşahede etti.

Ara Sıra kendi üreticimize de çok büyük haksızlıkların yapıldığını belirtmek istiyorum. 85 milyon nüfusun üstüne bugün ülkemizi güvenli bir liman olarak görüp bu ülkeyi kendilerine geçici de olsa yer, yurt edinenlerin sayısı 5 milyon. Turist sayısı da 52 milyonlara kadar çıkmıştır. Bugün vatandaşlarını, geçici statüsündeki mültecileri, bu ülkeye gelen misafirleri ve ihracatıyla yurtdışındakileri doyuran bir üretici var” diyerek konuştu. Bakan Kirişci, arz ve talebin birbirine yaklaştırılması gerektiğini söyleyerek, “Biz öncelikli olarak kendimiz için üreteceğiz, bu ülkede arz ile talebi birbirine yaklaştıracağız. Bu vaziyet fiyat istikrarını da beraberinde getirecektir” ifadelerini kullandı.

‘İLANLAR İNCELENDİ ENSELERİNDEYİZ’

Finansal Kurumlar Birliği’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı’na da katılan Nureddin Nebati, Türkiye’nin ilk çeyrekte yüzde 6-7 civarında büyüyeceğini söyleyerek, “Bu büyüme, salgına, savaşa, öldük-bittik diyenlere rağmendir” şeklinde konuştu. Enflasyonla mücadelenin topyekün olması gerektiğine işaret eden Nebati, “İş insanları da sorumluluk almalı, ellerini, yüreklerini taşın altına koymalı” diyerek konuştu.

Fahiş fiyata ve stokçuluğa kesinlikle izin vermeyeceklerine değinen Nebati, halkın refahını ve alım kuvvetini eski seviyesinin de üzerine çıkarmak istediklerini vurguladı. Son açıklanan konut paketini değerlendiren Nebati, “Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Paket açıklanmadan önceki bütün verileri aldık, ilanlar incelendi. Ertesi gün aykırı işlem yapanların hepsi tespit edildi. Birilerinin bizi aldatmasına izin vermeyiz. Bunu yapanlar bilsin ki enselerindeyiz” şeklinde konuştu.

‘ENFLASYON ATALETİNİ BERABERCE YENECEĞİZ’

Enflasyonla mücadele hakkında da açıklamalar yapan Bakan Nebati, “Her ne kadar pandemiyle tetiklenmiş ve Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleşmiş bir küresel enflasyon problemiyle karşı karşıya kalmış olsak da ülkemizde enflasyon ataletini beraberce yeneceğiz. Tıpkı dövizdeki hızlı yükselişi yenilikçi bir taktik olan kur korumalı mevduat gibi adımlar ile durdurduğumuz gibi. Enflasyonla mücadele, bugün en öncelikli konularımızdan biri. Para ve maliye politikalarının etkin koordinasyonuyla önümüzdeki süreçte enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi hedefliyoruz” diyerek konuştu.

HEDEF ÜRETİCİ SAYISINI 1 MİLYONA ÇIKARMAK

Nureddin Nebati, 2022’de çiftçiye verilecek tarımsal desteği açıkladı!

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar da, tarım sektörünün ana finansman bankası olarak Türkiye’nin tarımının potansiyeline inandıklarını ve güvendiklerini ifade etti. Çakar, “Bu inanç ve güven doğrultusunda üreticilerimize kullandırdığımız kredileri bugün 127 milyar TL’nin üstüne taşıdık. Kredi kullanan üretici sayımızı 739 binin üstüne çıkardık. Finansmana erişimi daha da kolaylaştırarak uygun maliyetli kredilerden faydalanan üreticisi sayısını 1 milyona taşımayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Çakar, “Ziraat Bankası olarak kullandırdığımız tarım kredilerinin, öbür kredilerden çok mühim bir farkı bulunuyor. Kullandırdığımız kredilerin yüzde 84’ünün, bugün itibarıyla 107 milyar TL’lik kısmı faiz destekli, sübvansiyonlu kredilerden oluşuyor. Faiz destekli, sübvansiyonlu kredilerin 31 milyar TL’sinin, üreticilerin faizinin hepsi Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından karşılanıyor. Yani bu üreticilerimize sıfır faizli kredi kullandırılıyor” diyerek konuştu. Çakar, Türkiye’nin dünyanın ilk 10 tarım ülkesi arasında yer aldığını aktararak, Türkiye’nin üretmek mecburiyetinde olduğunu, bir karış toprağı ve işletmeleri boş bırakacak lüksün bulunmadığını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.