adplus-dvertising

Nur Gül Arslan: ‘İçmimar olmayı düşünen gençler, bunlara dikkat’

Bursa’da binlerce projeyi yaşama geçiren, aynı zamanda İçmimarlar Odası Bursa Şubesi’nin kurucu başkanı olan içmimar Nur Gül Arslan, genç meslektaşlarına mühim tavsiyelerde bulundu. Başarılı iş kadını, iyi bir içmimarda bulunması gereken nitelikleri de sıraladı.
Takip et
Nur Gül Arslan: ‘İçmimar olmayı düşünen gençler, bunlara dikkat’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçmimarlık günümüzün gözde mesleklerinden. Bu mesleği yapmak için ilk koşul; üniversitelerin 4 senelik içmimarlık lisans eğitimini almak. Peki eğitim başarılı bir kariyer yaratmak için yeterli mi? Bursa’da yaşama geçirdiği mühim projelerle dikkatleri üstüne çeken içmimar Nur Gül Arslan, bu soruyu şu şekilde cevapladı:

“Bu meslek yaşamın ta kendisi. İçmimarlık multidisipliner bir meslek. İçmimar olabilmek için anlamak, okumak, incelemek lüzumlu. İyi bir içmimar olabilmek için de vizyoner olmak koşul. Öte Yandan içmimarın kendini her konuda geliştirmesi, genel kültür sahibi olması gerek. Bunların yanı sıra gözlem yapabilmeli, çok gezip görmeli, araştırmalı, öğrenmeye hevesli olmalı, araştırmacı ruha sahip olmalı.”

Nur Gül Arslan: ‘İçmimar olmayı düşünen gençler, bunlara dikkat’

“İlham verici adları takip edin”
Başarılı bir kariyer yaratabilmek için içmimarın bilgilerini devamlı güncellemesi gerektiğine de dikkat çeken Nur Gül Arslan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İyi içmimar olmak isteyen gençlerin yapmaları gerekenlerin başında şunlar geliyor; çizim-sunum programlarında kendini geliştirmek, eğitimlere, seminerlere, workshop’lara katılıp sergi gezmek, fuarlarda yenilikleri görmek, malzemeleri tanımak ve ilham veren meslektaşlarını takip etmek.”

“Kötü deneyimlerden ders çıkarın”
Her içmimarın mesleğinde olumsuz tecrübeler yaşayabileceğini dile getiren Nur Gül Arslan, kötü deneyimlerden ders çıkarmak ve pes etmemek gerektiğini de belirtti: “Azimli ve cesur olabilmek, gerektiğinde risk alabilmek, kötü deneyimlerden ders almak, sabırlı, istikrarlı olmak gerekir. Tabii bir de hayallerden vazgeçmemek.”
İçmimarlık mesleğinde insan ilişkilerinin de mühim olduğunu söyleyen Arslan, “Ustaları doğru yönlendirmek, müşterilerle iyi ilişkiler kurmak ve yeni insanlarla tanışıp network edinmek koşul. Öte Yandan sahada tecrübe çok mühim. Bu sebeple yeni mezun meslektaşlarıma tavsiyem; yeni projeler üstünde sahaya inerek çalışmaları” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.