adplus-dvertising

Nükleer Silahlardan Arındırılmış Bir Dünya Mümkün Mü?

Nükleer silahlar kullanılmaları durumunda geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Peki nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya mümkün mü?
Takip et
Nükleer Silahlardan Arındırılmış Bir Dünya Mümkün Mü?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Nükleer silahlar kullanılmaları durumunda geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Peki nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya mümkün mü? BBC Türkçe’ye göre yakın dönemlerde pek mümkün gözükmüyor. BBC Türkçe’nin hazırladığı veriler ışığında bakıldığında; on yıllarca süren nükleer silahsızlanma sürecinin ardından dünya belirsizliklerle dolu yeni bir döneme girdi. Nükleer silah dendiğinde öne çıkan 4 sayıya baktığımızda, nükleer silah sahibi olduğunu bildiğimiz 5 ülke var. Bu ülkeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa olarak biliniyor. 4 adet nükleer silah kapasitesi olan ülke var. Bu ülkeler Hindistan, Pakistan, K. Kore ve İsrail olarak biliniyor. Bu ülkelerin sahip oldukları toplam silah sayıları tam tamına 14 bin.

Nükleer Silahlardan Arındırılmış Bir Dünya Mümkün Mü?

ABD VE RUSYA’DA 12 BİN

Toplam 14 bin nükleer silah sabhibi ülke bulunuyor. Bu 14 bin silahın 12 bini ABD ve Rusya’ya ait. Bu silahlardan bazılarının imha edilmesi bekleniyor. 1800 nükleer silah her an ateşlenebilir durumda bekliyor. Tabii kesin sayılar devlet sırrı olarak görüldüğünden saklanıyor.

NÜKLEER SİLAHTA AZALMA VAR

Nükleer silahlar kullanılmaları durumunda geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. BBC Türkçe’nin verilerine göre 1980 yılından günümüze kadar nükleer silahlarda %80 azalma mevcut. Nükleer silahsızlanmanın çoğu 1990’larda gerçekleşti. O dönemlerde ABD ve Rusya nükleer envanterlerini azalttılar. İngiltere’de nükleer envanterini azaltan ülkeler arasında yer aldı. Ancak Hindistan, Pakistan ve Çin nükleer cephanelerini arttırdı. Silahların modernizasyonu için büyük miktarlarda para harcandı.

Nükleer Silahlardan Arındırılmış Bir Dünya Mümkün Mü?

NÜKLEER SİLAHLARLA İLGİLİ BAĞLAYICI BİR ANLAŞMA VAR

ABD ve Rusya nükleer envanterlerini azalttılar. İngiltere’de nükleer envanterini azaltan ülkeler arasında yer aldı. Ancak Hindistan, Pakistan ve Çin nükleer cephanelerini arttırdı. Silahların modernizasyonu için büyük miktarlarda para harcandı. Nükleer silahlarla ilgili bağlayıcı bir anlaşma mevcut. 5 ülke bu anlaşmayı imzaladı. Anlaşmanın adı ise ‘Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi’ şeklinde geçiyor. İmzalayan ülkeler nükleer silahları azaltma konusunda anlaştılar. Ancak yakın gelecekte tamamen silahsızlanma gözükmüyor. Nükleer silahlarla ilgili başka anlaşmalar mevcut. ABD ve Rusya 2010’da ‘New Start’ antlaşmasını imzaladılar. Bu anlaşmayla ilk kez ülkelerin nükleer silah sayısına kısıtlama getirildi. Bu anlaşma 2021 yılında sona eriyor. Hindistan, Pakistan, K. Kore ve İsrail ise herhangi bir nükleer kontrol anlaşmasına imza atmış değil. Nükleer silahsız bir dünya şimdilik ulaşması zor bir hayal

(BBC Türkçe)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.