adplus-dvertising

Nu varyantı olarak bilinen Omicron’un belirtileri çok farklı!

Güney Afrika’da belirlendikten sonra başta Nu varyantı denen ancak Dünya Sağlık Örgütü tarafından Omicron olarak isimlendirilen koronavirüs varyantı ile alakalı çarpıcı açıklama Güney Afrikalı bilim insanı ve doktor Angelique Coetzee’den geldi.
Takip et
Nu varyantı olarak bilinen Omicron’un belirtileri çok farklı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güney Afrika Doktorlar Birliği’nin başkanı olan ve 30 senedir hekimlik yapan Dr. Angelique Coetzee, yeni varyantı belirleyen ve bu konuda uyarıda bulunan ilk doktor olarak tarihe geçti. Uzmanları ve yetkilileri bu konuda uyaran Dr. Coetzee, ilk olarak Güney Afrika’da belirlenen Omicron varyantı ile alakalı konuştu.

Varyantı ilk belirleyen adların başında gelen bilim insanı, hastalığın getirdiği semptomları ve etkilerini kamuoyuna açıkladı. İngiliz basınına konuşan Güney Afrikalı doktor, semptomların öbür varyantlarda görülenlerden farklı olduğunu belirtti. Dr. Coetzee, “Semptomlar olağandışı ancak hafif geçiyor. Ancak varyant aşı olmayanları ve yaşlıları çok etkileyebilir” şeklinde konuştu.

“KOKU VE TAT ALMADA SIKINTI YOK AMA…”

Sözcü’de yer verilen habere göre; 18 Kasım’da aşırı yorgunluk gösteren ve öbür semptomları da gösteren dört kişilik bir aileye baktıktan sonra Güney Afrika Aşı Danışma Komitesi’ne bilgi veren Coetzee, “Semptomları daha önce tedavi ettiğim hastalardan çok farklıydı ve daha hafif geçiyordu. Aşırı yorgunluk ve halsizlikleri vardı” şeklinde konuştu.

Şu ana kadar test neticeleri pozitif çıkan ortalama 20 hastası olduğunu dile getiren Coetzee, “Bunların çoğu genç erkekler. Hastaların yarısı aşı olmayanlar ve Omicron hastalarının hiçbiri koku ya da tat alma hissini yitirmedi” şeklinde konuştu.

Coetzee, “Omicron varyantı hastalarında bir ya da iki gün kas ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlar oluyor. Hafif bir öksürük olabiliyor ancak bu hastalarda tat ve koku kaybı bulunmuyor” ifadesini kullandı.

6 yaşındaki bir kızın semptomlarının ve vaziyetinin çok değişik olduğunu aktaran Coetzee, “Küçük hastamın ateşi çok yüksekti ve bir dakika içindeki nabzı da çok hızlıydı. Hastaneye kaldırmalı mı diyerek düşündüm ancak beklemeye karar verdim ve iki gün sonra tekrar baktığımda daha iyi olduğunu gördüm” şeklinde konuştu.

Hastalarının önceden bir sağlık problemi olmadığını ve vaziyetlerinin iyi olduğunu söylerken, “Şeker hastası ya da kalp hastaları için ya da aşı olmayanlar ve yaşlılar için bu hastalığın etkileri çok daha farklı olabilir” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.