Norveç’te Kuran-ı Kerim Yakılmasına Polis Müdahalesi Tartışılıyor

Norveç’in Kristiansand şehrinde Kuran-ı Kerim'in yakılmak istenmesine polis müdahale etmişti. Müdahale ülkede yeni bir tartışmayı da başlattı.

16 Kasım Cumartesi günü Norveç’in Kristiansand kentinde İslam karşıtı radikal sağcı SIAN üyeleri tarafından Müslümanların kutsal kitabı Kur’ân-ı Kerîm yakılmaya çalışılmasının ardından bu tür olayların ifade özgürlüğü olup olmadığı hususunda tartışmalar başladı.

POLİS MÜDÜRÜ TALİMAT VERMİŞ

Norveç’in yayın organlarından NRK’ya göre, polisin SIAN’ın protestocularını durdurmak amacıyla müdahalede yapması ve eylemcileri gözaltına alması Polis Müdürü Benedicte Bjornland’ın bir talimatıydı.

“İNTİKAM SALDIRILARINA NEDEN OLABİLİRDİ”

Bjornland, “Kur’an’ın ihlali, belirli bir çerçevede, nefret söylemi hakkındaki Ceza Kanunu kısmının ihlalidir. Kuran’a karşı eylemler, Norveç’e dönük önemli intikam saldırılarına neden olabilir. Polis talimatı sadece İslam karşıtı eylemlere yönelik değildir. Her türlü dini sembolün haksızlığa uğramasıyla alakalıdır.” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI SALDIRILARI KINADI

SIAN’ın eyleminde hazır bulunan Kristiansand Belediye Başkanı Harald Furre de protestoları kınadı.

Norveç’te 16 Kasım’da İslam karşıtı eylemde Kur’ân-ı Kerîm ateşe verilmişti.

Furre, “Polisin daha önce müdahale yapmasın ve yakılma anını önlemesini isterdim. Eyleme biz değil polis izin verdi.” dedi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı