Norveç’te koronavirüs önlemleri tamamen kaldırıldı!

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, pandemiye karşı 562 gündür uygulanan sert tedbirlerin dün yerel saatle 16.00’da (TSK 17.00’de) sona erdiği söylendi.
Takip et
Norveç’te koronavirüs önlemleri tamamen kaldırıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Açıklamada, ülke genelinde 18 yaşın üzerindekilerin yüzde 90’6’sına ilk doz aşı yapıldığı, iki doz aşı yapılanların oranın ise yüzde 83,8’e ulaştığı bildirildi.

MASKE TAKMA MECBURIYETI DEVAM EDECEK

Öte Yandan açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havaalanları ve uçaklarda maske takma mecburiyeti ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Geir Bukholm, devlet televizyonu NRK’ye yaptığı açıklamada, Norveç’te Covid-19 salgının mevsimsel değişiklikten dolayı soğuk algınlığına neden olan grip hastalığı ile eş değer seviyeye geldiğini söyledi.

“SOĞUK ALGINLIĞI BENZERİ SEMPTOMLARLA GEÇİRİYORLAR”

Bukholm “Ülkede risk gruplarında olan herkes aşılandı. Aşılanmış olduğu halde salgına yakalananların büyük bölümünde virüs hafif ve soğuk algınlığı benzeri semptomlar meydana getiriyor. Salgın yayılmaya devam etse de hastaneye yatış sayısı düşük kalıyor.” şeklinde konuştu.

Halk Sağlığı Enstitüsünün açıkladığı rakamlara göre, Norveç’te Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 850’ye çıktı. Ülkede vaka sayısı da 186 bin 035’e yükseldi.

Öte yandan Norveç’ten önce Danimarka,10 Eylül’de ilk Covid- 19 kısıtlamalarını kaldıran Avrupa ülkesi olmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.