Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!

Pazartesi günkü kabine toplantısı sonrası koronavirüsle mücadelede “kontrollü normalleşme” dönemine girilmiş oldu. Böylece kamuda artık ‘esnek’ mesai bitti. Peki özel sektörde esnek mesai devam edecek mi? İşte son dakika haberinin detayları…
Takip et
Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kontrollü normalleşme kapsamında kamuda ‘esnek mesai’ bitti ama ‘idari izin’ sürüyor. Özel sektörde ise esnek çalışmanın sürmesi yerinde olacaktır.

Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!

Pazartesi günkü kabine toplantısı sonrası koronavirüsle mücadelede “kontrollü normalleşme” dönemine girilmiş oldu. Bu dönemde il bazında uygulamaların yaşama geçirilmesi ve belirli aralıklarla illerin vaziyetinin değerlendirilmesi söz konusu olacak. Kontrollü normalleşme sürecinde kamuda mesai saatleriyle alakalı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi de 1 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!

Milliyet’ten Cem Kılıç’ın haberine göre, kamuda ‘esnek mesai’ bitti ama ‘idari izin’ devam ediyor. Özel sektörde ise esnek çalışmanın sürmesi yerinde olacaktır. Özellikle toplu taşımadaki yoğunluğun azaltılması için bu lüzumlu. Öbür yandan uzaktan çalışmaya geçen ya da sürdüren işverenlere de teşvikler getirilebilir.

Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!

1 Mart 2021 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle bütün Türkiye’de 26 Ağustos 2020 tarihinden itibaren uygulanan esnek çalışma şekilleri sonlandırılmış oldu. Buna göre 2 Mart 2021 tarihi itibarıyla illerin risk grubu fark etmeksizin bütün Türkiye’de kamu kurumlarında uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma modelleri kaldırıldı.

Dolayısıyla kamu kurumları salgın öncesindeki çalışma sürelerine ve şekillerine döndüler. Kamuda esnek mesai ve uzaktan çalışma virüsün yayılımının önlenmesi ismine mühim rol üstlenmişti.

Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!

Bu süreçte kamu hizmetlerinin aksamaması ismine kurumlarda esnek çalışan kamu görevlileri büyük fedakârlıklar gösterdiler. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR çalışma yaşamında kısa çalışma ve yapılandırmanın yükünü çekerken bu uygulamaların layıkıyla yürütülmesini sağladılar.

FARKLI İLLERDE MESAİ SAATİNİ VALİLİK BELİRLER Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!

Kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri il bazında farklılaşabilecek. Bu farklılaşmaya valilik kararı ile gidilebilecek. Örneğin yüksek riskli bir ilde valilik kararıyla kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma sürelerinde azaltma ya da mesainin erken başlaması ya da geç bitirilmesi kararlaştırılabilecek. Bu Şekilde bir vaziyette il bazında koordinasyonun sağlanması da valiliklerin sorumluluğunda olacak.

Yönetici değilse… Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!

2 Mart 2021 tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma sonlandı. Fakat 60 yaş ve üstü kamu görevlileri ile Sağlık Bakanlığı’nın tespit ettiği kronik rahatsızlıkları bulunanlar idari izinli sayılacak. Bu kişilerin yönetici kadro ve pozisyonlarında bulunmaması gerekiyor.

Dolayısıyla 60 yaşındaki bir daire başkanı ya da genel müdür idari izinli sayılmayacak fakat kronik rahatsızlığı bulunan bir memur bir müddet daha idari izinli sayılmaya devam edecek. İdari izinli sayılan kişilerin görev mahallinden ayrılmayacak ve amirleri tarafından çağrıldıklarında görevlerine dönecekler.

Yoğunluk olmaması için önlem koşul Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!

Kamuda esnek çalışmanın sona ermesi ile beraber kamu kurum ve kuruluşlarında salgın öncesindeki gibi bazı alanlarda personel yoğunluğu oluşabilecektir. Bu vaziyetin oluşmaması ismine çalışma mekanlarında bazı önlemlerin alınması gerekecektir. Yemek saatlerinin farklılaştırılması, açık alanların kullanımının artırılması, mola sürelerinin kullanımının planlanması, işe giriş saatlerinde kullanılacak alanların dağıtılması gibi pek çok önlem yaşama geçirilmeli.

Ya özel sektör? Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!

Koronavirüsle mücadelede “kontrollü normalleşme” dönemi özel sektör için çok mühim bir değişiklik getirmeyecektir. Uzaktan çalışmanın yaygın olduğu sektörlerde, pek çok firma 2021 senesini mümkün olan en çok sayıda çalışanın uzaktan çalışması üstüne kurguladı.

Uzaktan çalışmanın halk sağlığına olumlu etkileri göz önünde bulundurulduğunda uzaktan çalışmayı sürdüren ya da bu konuda yatırımlarda bulunacak firmalara teşvik verilmesi söz konusu olabilir.

Kısa çalışma… Normalleşme sonrası esnek mesai saati uygulaması kaldırıldı!

‘Kontrollü normalleşme’ süreci lokanta, yeme içme sektörü için farklılık doğuracaktır. İçişleri Bakanlığı’nın yayımlayacağı genelge uyarınca tespit edilecek önlemlere tam olarak uyulması ile restoran ve lokanta sahipleri hem kendilerinin hem çalışanlarının hem de müşterilerin sağlığını koruyabilir.

Bu tedbirlere uyulmaması halinde ise ne yazık ki tekrar kapanma söz konusu olacaktır. Bu sebeple tedbirlere uyum çok mühim. Açılan lokanta ve restoranlar talebe göre kısa çalışmalarını da sonlandırabilecektir. Bu gerçekleşirse pek çok çalışan da işine ve eski gelirine kavuşabilecektir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.