Normalleşme olsa da artık maske hayatımızda

Türkiye'nin koronavirüsle verdiği mücadele sırasında alınan önlemler, kademeli olarak kaldırılıyor. Bilim Kurulu üyeleri, bu kararlarla alakalı değerlendirmeler yaptı.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre Bilim Kurulu mensupları Prof. Dr. Levent Yamanel ve Doç. Dr. Sema Turan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemlerin kademeli olarak kaldırılması kararıyla alakalı olarak açıklamalarda bulundu.

“Çok erken bir karar değil. Bunlar konuşulan konulardı. Vatandaş da çok bunaldı” ifadesini kullanan Yamanel, şu şekilde devam etti:

“Uyumun sağlanması ismine kuralları hafif gevşetip kontrolü daha iyi sağlayabilirsiniz. İyi yolda olduğumuzu görüyoruz. Ama temel önlemlere de sıkı sıkıya uyulması gerekiyor. Nedir bunlar? İzolasyon, sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen. Bunlar normalleşme için uyulması gereken kurallar. Şuanda bütün sektörler için ayrı ayrı rehberler hazırlanacak. Bu rehberlerde de ciddi kurallar getirilecek. Bu kurallara da ciddi biçimde uyulması istenecek. Örneğin kuaförler nasıl çalışacak? İki randevu arası ne kadar olacak? Nasıl temizlik yapılacak? Maske kullanımı nasıl olacak? Bunların tamamı tespit edilecek. “

‘MASKE MECBURI OLABİLİR’

Doç. Dr. Sema Turan da salgın sebebiyle çok sayıda tedbir alındığını hatırlatarak “İşe de yaradı. Fakat yaşam da devam ediyor. Ülkenin birtakım gerçekleri var. Biz tabii ki Bilim Kurulu olarak tıbbi olarak alınması gereken tedbirleri belirtiyoruz” ifadesini kullandı. Turan şunları kaydetti:

“Bu tedbirler alınıyor da fakat ekonomik, sosyal açıdan da düşünmek gerekiyor. Normalleşme sürecine geçerken de en uygun biçimde geçmek lazım. Bu süreç ülkemizde, öbür ülkelerden daha kontrollü ve dikkatli yapılıyor. Evet belli alanlar açılıyor olabilir oralarda insanlar olacak ama biz kişisel hijyen kurallarına, sosyal mesafeye dikkat edilmesini, maske kullanımını gene önereceğiz. Hatta belki de örneğin AVM’lere girerken maske kullanımı mecburi olacak.”

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı