Nobel ekonomi ödülü sahiplerini buldu

Nobel Komitesi, 2020 Nobel Ekonomi Bilimleri Ödülü Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson’a verildi. Milgrom ve Wilson’a açık artırma teorisine ve formatlarına yaptıkları katkılar nedeniyle ödül verildi.

2020 Nobel Ekonomi Ödülü,le teorisinin geliştirilmesine yaptıkları karkılardan dolayı, Stanford Üniversitesi’nden Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson’a verildi.

Nobel Ödül Komitesi, Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, “Alfred Nobel anısına verilen 2020 Sveriges Riksbank Ekonomi Bilimleri Ödülü ‘ihale teorisinde iyileştirmeler ve yeni hale formatları için buluşlar’ için Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson’a verildi” dedi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada, “(Milgrom ve Wilson) Kavrayışlarını radyo frekansları gibi geleneksel yolla satışları zor olan mallar ve hizmetler için yenile formatları tasarlamakta kullandılar” denildi.

Nobel ödülleri her yıl, dinamiti bulan ve 1896 yılında hayatını kaybeden İsveçli mucit Alfred Nobel isteiği üzerine fizik, kimya, tıp, barış ve edebiyat dallarında veriliyor.

Alfred Nobel Anısına Verilen Sveriges Riksbank Ekonomi Bilimleri Ödülü, 1969 ve 2019 yılları arasında 51 kez 84 kişiye verildi.

Komiteden yapılan açıklamaya göre Robert Wilson ortak değere sahip nesneler için geliştirdiği teoriyle teklif verenlerin tahmin ettikleri genel değerin altında bir fiyat teklif ettiğini ortaya koydu. Wilson’ın teorisine göre teklif verenlerin böyle davranmasının nedeni ‘kazanan lanetinden’ korkmaları. Yani ederinden fazla ödeyerek aslında kayba uğramak istemiyorlar.

Paul Milgrom ise hem özel hem de ortak değere yönelik genel bir teori ortaya koydu. Buna göre müzayedelerde teklif verenler birbirlerinin değer tahminlerini bildiklerinde satıcı daha fazla gelir elde ediyor.

ÖZEL DEĞER NEDİR?

Özel değerlesinde her oyuncu, diğerlerinin mala verdiği değeri aşağı yukarı tahmin edebilmesine rağmen kendi değerini kesinlikle bilmektedir. Yeniden satmayı düşünmeden, birisinin sadece oturmak için antika bir sandalye alması özel değerlesine iyi bir örnektir.

ORTAK DEĞER NEDİR?

Ortak değerlelerinde, malın değeri bütün oyuncuları etkileyen dışsal unsurlara bağlıdır.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı