Nobel Edebiyat Ödülü'nün Peter Handke'ye Verilmesine Tepkiler Sürüyor

2019 Nobel Edebiyet Ödülü'nün Peter Handke'ye verilmesine yönelik tepkiler devam ediyor. Kosova'nın Birinci Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli 10 Aralık'taki törene katılmayacak.
Takip et
Nobel Edebiyat Ödülü'nün Peter Handke'ye Verilmesine Tepkiler Sürüyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kosova’nın Birinci Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Srebrenitsa katliamını inkar eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Peter Handke’ye verilmesi gerekçesiyle 10 Aralık’taki ödül törenine katılmayacaklarını açıkladı.

2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Peter Handke'ye, 1990'lı senelerde Yugoslavya İç Savaşı esnasında Sırp kuvvetlerinin yanında yer aldığı ve ağır savaş suçlarından sorumlu tutulan Slobodan Milosevic'e destek verdiği gerekçesiyle gösterilen tepkiler sürüyor.

Kosova’nın Birinci Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, İsveç'in başkenti Stockholm'de 10 Aralık'ta yapılacak ödül törenini boykot edeceklerini duyurdu.

Pacolli, “Kosova bu sene Stockholm’de düzenlenecek Nobel Ödül Töreni’ne katılmayacak. Büyükelçimiz Sayın Shkendije Geci Sherifi’nin, Nobel Ödülü’nü münakaşalı kazananı ve (eski Sırp lider Slobodan) Milosevic’in dostu ve onun politikalarının destekçisi olan Peter Handke’den dolayı bu etkinliği boykot edeceğini bildiriyorum” şeklinde konuştu.

Ayrıca Pacolli, Arnavutluk büyükelçisinden de benzer bir adım atmasını beklediklerini vurguladı.

"SIRPLARI DESTEKLİYORSANIZ AYAĞA KALKIN"

1990'lı senelerde Peter Handke, eski Yugoslavya'nın dağılma sürecinde Sırpları açıkça destekleyen az sayıdaki Batılı addan biriydi.

Handke, Kosova’da savaş devam ederken yayımlanan bir makalesinde de “Sırpları destekliyorsanız, ayağa kalkın” ifadelerini kullanmış ve Sırpların Srebrenitsa’da soykırım yaptığına kesinlikle inanmadığını söylemişti.

Handke, uluslararası mahkemede savaş suçlarından ve soykırımdan yargılandığı esnada yaşamını yitiren eski Sırp lider Slobodan Milosevic’i cezaevinde ziyaret etmiş, onun lehine tanıklık etmek için girişimlerde bulunmuştu. Milosevic’in 2006’daki cenazesine de katılan Handke, burada yaptığı konuşmada, “Yugoslavya için, Sırbistan için, Slobodan Milosevic için buradayım” demişti.

Kosova, 17 Şubat 2008 tarihinde Sırbistan'dan tek yanlı olarak bağımsızlığını ilan etti.

KOMİTE İKİYE BÖLÜNDÜ

İsveç Kraliyet Akademisi Nobel Komitesi'nin iki mensubu de ödülün Peter Handke'ye verilmesine tepki olarak üyelikten istifa etmişti, başka bir mensup de ödül törenini boykot edeceğini açıklamıştı. Yazarlar ve siyasetçiler de tepki gösterirken, ödül kararının geri çekilmesini talep eden dilekçeyi 60 binden fazla kişi imzalamıştı.

Türkiye'den de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Milli Savunma Bakanlığı tepkilerini dile getirmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.