adplus-dvertising

Nisa bebeği sokağa terk eden anne hakim karşısına çıktı

Pendik’te 3 aylık ‘Nisa Mihriban’ adlı bebeğini sokağa terk ettiği gerekçesiyle tutuklanan anne Ebru Sepetçioğlu, 2 seneye kadar hapis cezası talebiyle hakim karşısına çıktı.
Takip et
Nisa bebeği sokağa terk eden anne hakim karşısına çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Duruşmada savunma yapan sanık, “Bilerek ve isteyerek yapmadım. Suç kastım yoktu. Bebeği bir evin önüne bıraktım, bulunsun ve alsınlar diyerek zile bastım” şeklinde konuştu. Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Pendik’te 29 Mart 2022 tarihinde 3 aylık bebeğini terk ettiği gerekçesiyle tutuklanan anne Ebru Sepetçioğlu’nun(20) “terk” suçundan 2 seneye kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına başlandı. Anadolu 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Ebru Sepetçioğlu cezaevinden getirilirken, mağdur avukatı Sümeyye Gül ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Melike Gerek salonda hazır bulundu.

“Bilerek ve isteyerek yapmadım”

Sanık kimlik tespiti sırasında, 2 çocuğunun bulunduğu ve işsiz olduğunu belirtti. Duruşmada savunma yapan sanık Ebru Sepetçioğlu, “Bilerek ve isteyerek yapmadım. Suç kastım yoktu. Bebeği bir evin önüne bıraktım, bebek bulunsun ve alsınlar diyerek zile bastım. Zile bastıktan sonra beni görmesinler düşüncesiyle ayrıldım. Ertesi gün bıraktığım yere gidip baktım. Almamış olabilecekleri olasılığını düşündüm. Baktığımda orada yoktu. Bebeği bıraktığımda öğle saatleriydi. Sokağın kalabalık olduğu zamanda bebeği bıraktım. İfade için alındığımda görevli polis memurları bana 20 dakika sonra bulunduğunu, yaşam fonksiyonlarının tam olduğunu söylediler. Bebek bulununca ambulansa haber verilmiş. Ambulans geldiğinde görevlilerden bir tanesinin de bebeği olduğu için bebeği emzirmiş. Daha sonra bebek kuruma götürülmüş, 2 gün sonra kurumda rahatsızlanmış” şeklinde konuştu.

“Mama hazırlayıp yanına bıraktım”

Sanık savunmasının devamında, “Bebek 1 ay erken doğmuştu. 16 gün yoğun bakımda kaldı. Bu süreçte anne sütü verdim. İlave olarak takviye mama da aldım. Hastaneden çıktıktan sonra bir sağlık problemi yoktu. Bıraktığımda 3 aylıktı. Aşıları tamdı. Ben bebeği bırakırken yanına mama hazırlayıp bıraktım. Mamayla beslendiği için alışıktı” diyerek konuştu.

“Kadın sığınma evinde kalacağım süre sona ermişti”

Mahkeme hakiminin ‘Niye bıraktın?’ diyerek sorması üstüne sanık, “Ben kadın sığınma evinde kalıyordum. Burada kalacağım süre sona ermişti. Gideceğim yer bebeği kabul etmediği için bırakmak vaziyetinde kaldım” diyerek yanıt verdi. Bunun üstüne söz alan sanık avukatı, “Müvekkilim 21 yaşındadır. Cahildir. Toplum ve ailesi baskısı nedeniyle eylemi gerçekleştirmiştir. Suçu tutukluluk gerektirmeyen bir suçtur. Bu nedenle tahliyesini talep ederiz. Olayın basına yansıması nedeniyle basına yansıdığını düşünüyoruz. Tutukluluk yasağı söz konusudur” diye müvekkilinin tahliyesini istedi.

Müşteki avukatı Sümeyye Gül, şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, “ Mağdur çocuğun sağlık vaziyetinin alakalı kuruma sorulmasını talep ederiz” şeklinde konuştu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ise, “Mağdurun tedavisi Bakırköy Sadi Misafir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam etmektedir. Genel bir sağlık taraması yapılmadan mağdur kuruma kabul edilmiştir” şeklinde konuştu.

Bebeğin sağlık vaziyeti sorulacak

Ara kararını yaratan mahkeme, suç vasfının değişme olasılığının bulunduğunu gerekçe göstererek bu aşamada sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bakırköy Sadi Misafir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne müzekkere yazılarak mağdurun sağlık vaziyeti hakkında bilgi verilmesinin istenmesine, terk dolayısıyla mağdurun bir hastalığa yakalanıp yakalanmadığı ve yaralanıp yaralanmadığı hususunun bildirilmesine karar veren mahkeme, mağdurun gördüğü tedaviye dair bütün tıbbi evrakların gönderilmesinin istenmesine hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.
Pendik’te 29 Mart 2022 tarihinde terk edilmiş halde bulunan 3 aylık bebeğe sütannelik yapan Acil Tıp Teknisyeni Büşra Durmaz (29), bebeğe ‘Nisa Mihriban’ ismini koymuştu. Bebeğin yoğun bakımdaki tedavisi sürerken, 5 Nisan’da gözaltına alınan anne Ebru Sepetçioğlu, tutuklanarak cezaevine yollanmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından anne hakkında “terk” suçundan 3 aydan 2 seneye kadar hapis talebiyle dava açılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.